Ako sa robí brusnicové, trnkové a drienkové víno?

Ako sa robí brusnicové, trnkové a drienkové víno? Zdroj foto: Pixabay

Obľubujete ovocné vína? Ak áno, tak práve pre vás sú určené nasledujúce postupy, ktoré vám prezradia, ako sa robí brusnicové, trnkové a drienkové víno.

O dôležitých zásadách, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste pri výrobe vín boli úspešní, sme hovorili tu:

Ako sa robí brusnicové víno

Budeme potrebovať:

1 kg zrelých brusníc, 1,5 kilogramu cukru, 2,5 litra vody, kúsok celej škorice, 1 voňavý klnček.

Postup:

Zrelé brusnice očistíme od lístkov a inej nečistoty, premyjeme vlažnou vodou a dáme do päťlitrového pohára. Vodu s cukrom, celou škoricou a klinčekom prevaríme a nalejeme na brusnice. Pohár zaviažeme celofánom, ktorý predierkujeme, dáme na teplé miesto a necháme kvasiť. Vykvasené víno stočíme do čistého demižóna a necháme ustáť. Potom ho stočíme do pripravených fliaš a uložíme na chladné miesto. Na jeden liter vína pridáme 100 g kryštálového cukru.

Ako si pripraviť bazové víno: Spoznajte recepty

Ako sa robí trnkové víno

Budeme potrebovať:

1 kg trniek, 3 litre vody, 1 kg kryštálového cukru.

Postup:

Dobre zrelé a mrazom opálené trnky umyjeme a dáme do päťlitrového pohára. Vodu s cukrom prevaríme a vlažnú nalejeme na trnky. Pohár zaviažeme celofánom, dobre ho predierkujeme a necháme kvasiť asi tri mesiace. Potom víno gumovou hadicou opatrne stočíme do čistého demižóna a necháme dobre ustáť. Ustáte víno stočíme do fliaš, ktoré odložíme na chladné miesto.

Ako sa robí drienkové víno

Budeme potrebovať:

1 kg zrelých drienok, 2,5 litra vody, 1,25 kg kryštálového cukru.

Postup:

Drienky umyjeme a dáme do päťlitrového pohára. Vodu s cukrom prevaríme a vlažnú nelejeme na drienky. Pohár zaviažeme celofánom, ktorý predierkujeme, dáme na teplé miesto a necháme kvasiť. Vykvasené víno stočíme do čistého demižóna a necháme ustáť. Potom ho stočíme do pripravených fliaš a uložíme na chladné miesto. Na jeden liter vína pridáme 100 g kryštálového cukru.

 

Takýmto spôsobom sa dá pripraviť slivkové, šípkové či iné vína, ktoré môžu obohatiť vašu vínnu pivnicu.