Ako sa správne starať o krásne šafrany

ako sa správne starať o šafrany Zdroj foto: Pixabay

Medzi ďalších poslov jari určite patria aj šafrany. Ako sa správne starať o tieto pekné ozdoby našich záhrad?

Často už počas februára a marca smelo vykúkajú spod snehu, aby potešili jasnými farbami. Reč je o šafranoch, ktoré rovnako ako snežienky patria medzi poslov prichádzajúcej jari. Ako sa správne starať o tieto svieže krásky?

Zvoľte vhodný typ pôdy

Šafrany nie sú náročné, avšak predsa len treba dodržať niekoľko podmienok. Pre tieto kvety je dôležitá priepustná, nepremokavá pôda. Pred výsadbou je potrebné ju skypriť, zbaviť buriny a prihnojiť vyzretým kompostom.

Kedy šafrany sadiť von na záhon

Do voľnej pôdy tento kvet sadíme v októbri až v novembri. Cibuľky sa sadia do hĺbky cca 8 až 10 cm. Pozor však, do zeme nedávať poškodené alebo plesňou napadnuté cibuľky.

Kvetinové záhrady: 6 nádherných nápadov I. časť

Ako vybrať vhodné miesto na výsadbu

Šafrany obľubujú miesta pod korunami listnatých stromov a krov. Krásne vyniknú, ak ich vysadíte vo väčších skupinkách buď do záhonu, alebo do skalky. Tieto kvety nemusíte často presádzať. Na jednom mieste totiž vydržia niekoľko rokov.

Ako podporiť kvitnutie

Ak vám šafrany po čase prestali kvitnúť, jednoducho v júni hľuzy vyberte a uložte do suchej pivnice. Na jeseň znova vysaďte. Vždy na jar tiež prihnojte vrstvou vyzretého kompostu.

Pestovanie šafranov v črepníku

Šafranom sa bude dariť i v nádobách na vašom balkóne. Po odkvitnutí ich nechajte v kvetináči. Obmedzte zálievku a keď listy úplne odumrú, môžete cibuľky pokojne vybrať zo substrátu. Očistite ich a po zaschnutí uchovajte v suchu a tme.

Vhodné kombinácie

Šafrany skvele vyniknú spolu s inými jarnými kvetmi. Napríklad ich skombinujte spolu so sirôtkami, snežienkami, bleduľami či prvosienkami. Do nádob si radšej vysaďte každý rok nové hľuzy. Nezabudnite dať na dno drenážnu vrstvu a až potom na ňu nasypať substrát. Cibuľky uložte vrcholom nahor tesne vedľa seba a zasypte minimálne päťcentimetrovou vrstvou pôdy.