Ako sa starať o rastliny, ktoré nepotrebujú zem

rastliny bez pôdy Zdroj: www.morningchores.com

Chcete vyskúšať niečo nové? Tak potom si dopestujte rastliny, ktoré pre svoj rast nepotrebujú zem.

Rastlina pestovaná bez substrátu ( tzv. hydropónia) vyžaduje málo starostlivosti a navyše býva zaujímavou dekoráciou. Rozhodli ste sa takéto pestovanie vyskúšať aj u vás doma? Máme pre vás niekoľko rád.

Výber správnej rastliny

Nie všetky rastliny sú vhodné na pestovanie bez pôdy. Na tento účel vyberajte tie, ktorých pôvodným domovom boli tropické oblasti. Sú to napríklad rastliny okrasné listami ako napríklad paprade a palmy, ale aj kvitnúce (orchidey, bromélie). Niektorým pestovateľom sa osvedčilo tiež pestovanie kaktusov alebo sukulentov. Nevyberajte si však sezónne kvety, ktoré sú náchylné na odhnívanie koreňov.

Správny kvetináč

Hydropónia využíva systém spojených nádob. To znamená, že zväčša vo väčšej nádobe je umiestnená menšia miska s otvormi. V tej menšej by mala byť rastlina s koreňmi a keramzitom. Ten býva dôležitý, keďže zabezpečuje výživu pestovanej rastliny namiesto pôdy. Väčšia nádoba je vodotesná a plní sa vodou alebo výživným roztokom.

Hnojenie

Na tento účel pestovania nemôžete používať klasické hnojivo na bežné izbové rastliny, ale špeciálne určené na tento účel. Hnojiť treba raz mesačne, a to podľa pokynov na obale. Ak sa však rozhodnete zalievať svoje rastliny bez pôdy ponorením do vody na dlhšiu dobu raz týždenne, môžete hnojivo pridať do zalievania jedenkrát za mesiac. Rastlina pohltí súčasne s vodou aj živiny. Potom budete musieť pretrepať rastlinu a dať jej čas na vyschnutie. To však zjednodušuje a zefektívňuje proces starostlivosti, lebo bez nej vydrží dlhší čas.

Ako rozmnožovať a presádzať fikus, tieto chyby nerobte

Vhodný výber miesta

Okrem vyššie uvedených podmienok je dôležité pre takto pestované rastliny aj ich umiestnenie. Keďže ide zväčša o kvety pochádzajúce z trópov, milujú vlhké ovzdušie (minimálne 60 percent ) a teplo. Čo im však prekáža, je chlad a prievan. Hydroponické rastliny tiež potrebujú denne aspoň tri hodiny nepriameho slnka. Požadovanú vlhkosť vašim kvetom bez pôdy zabezpečíte aj rosením. Ideálne miesto pre hydropóniu predstavuje kúpelňa s oknom, kde vďaka sprchovaniu vytvárate tú správnu vlhkosť pre vašu rastlinu pestovanú bez pôdy.