Ako sa starať o srsť vášho psa, aby bola lesklá a zdravá

Ako sa starať o srsť vášho psa, aby bola lesklá a zdravá Zdroj foto: Depositphotos

Správnou starostlivosťou docielite krásny vzhľad srsti vášho štvornohého priateľa. Ako sa starať o srsť tak, aby bola lesklá a zdravá? Tu je niekoľko tipov.

Na kvalitu srsti psa vplýva veľa faktorov. Predovšetkým však správna starostlivosť. Ako sa starať o srsť tohto domáceho zvieraťa, aby bola zdravá a lesklá? Tu sú dôležité zásady.

Psa podľa potreby strihajte

Tento postup je nutný len pri niektorých plemenách – ako je napríklad pudel, jorkšírsky teriér, kokeršpaniel a iné. Pre nich je starostlivosť o srsť predpísaná v štandarde plemena, okrem toho je strih pre domáce zvieratá s hustou srsťou spásou najmä počas letných mesiacov.

Kúpanie psa

Kúpanie čistí srsť a kožu zvieraťa od vonkajšej vrstvy nečistôt a kožných mazových sekrétov.

Domáce zviera stojí za to umyť špeciálnym šampónom pre psov – zohľadňuje kyslosť pokožky zvieraťa a nevysušuje ju. Ak to rozpočet dovoľuje, môžete si kúpiť produkt pre konkrétne plemeno, farbu alebo typ srsti. Mnohé šampóny obsahujú ďalšie látky, ktoré pomáhajú pri liečbe parazitov, dodávajú srsti lesk a objem.

Choroba psov- helmintóza, všetko čo o nej treba vedieť

Šampón by sa mal pred umývaním zriediť v nádobe s vodou, pretože sa často predáva vo forme koncentrátu. Potom musíte psa namočiť, naniesť naň zriedený šampón, dobre vmasírovať a opláchnuť. Ak je srsť domáceho maznáčika hustá, mala by sa vysušiť fénom alebo špeciálnym kompresorom. Ak sa tak nestane, srsti môže neskôr zapáchať alebo sa môže stať živnou pôdou pre baktérie.

Frekvencia kúpania psa závisí od mnohých faktorov: typu srsti, stupňa jej znečistenia, chovateľských podmienok, prítomnosti kožných ochorení.

Veterinári neodporúčajú kúpať psa častejšie ako raz za mesiac, pretože časté kúpanie môže narušiť rovnováhu pH pokožky a vylučovanie kožného mazu. V dôsledku toho sa zvieraťu môžu objaviť lupiny, srsť vybledne a koža sa vysuší alebo naopak premastí.

10 potravinových mýtov, ktorým veria chovatelia mačiek a psov
Zdroj foto: Depositphotos

Pravidelné česanie psa

Rôzni psi majú rôznu hrúbku, dĺžku a štruktúru srsti, takže každé plemeno potrebuje špecifickú starostlivosť.

Hladkosrsté psy sa vyčesávajú kefou s hustými krátkymi zubami. Majitelia psíkov s hustou dlhou srsťou, ktoré sa štruktúrou podobajú vlasom, musia byť česané každý deň, aby sa netvorili chuchvalce. Pred česaním srsť mierne navlhčite, aby sa lepšie vyčesávala.

Vhodná potrava

Pre zdravie srsti domáceho maznáčika nestačí iba vonkajšia starostlivosť. To, ako bude vyzerať srsť psa, závisí od jeho výživy. Pes potrebuje dostatočné množstvo ľahko stráviteľných bielkovín a aminokyselín, ktoré zlepšujú rast a pigmentáciu srsti.

Omega-3 a -6 polynenasýtené mastné kyseliny vyživujú pokožku, robia ju pružnou a hydratovanou. Znižujú tiež pravdepodobnosť svrbenia a podráždenia pokožky.

Vitamíny A, B a D chránia telo pred nepriaznivými vonkajšími faktormi. Zinok stimuluje normálnu činnosť kožných buniek. Sodík a jód zabezpečujú hustotu srsti a meď udržiava sýtosť farby. Všetky minerálne soli a vitamíny by mali byť správne dávkované, inak môžu zvieraťu ublížiť.