Správna starostlivosť o včelí úľ v zime: Kľúč k silnému včelstvu na jar. Zdroj foto: Depositphotos
Zimné mesiace sú pre včelárov obdobím napätia. Ako sa postarať o včelí úľ v zime? Ako sa darí tomuto dôležitému hmyzu? Nepremŕzajú v noci? Práve zima je pre včely najväčšia skúška, a preto im treba pred príchodom chladnejších dní venovať zvýšenú pozornosť. Prinášame vám niekoľko praktických rád, ako sa postarať o včelí úľ v zime.
Keď teploty poklesnú bližšie k nule, včely prestanú vykonávať svoje bežné aktivity. Už nelietajú za peľom. Ich hlavným cieľom je prežiť a udržať kráľovnú v teple. Preto sa zgrupujú do takzvaného zhluku, vibrujú a bzučia, aby v úli udržali stálu teplotu. Tento vibrujúci zhluk pripomína tanec – včely sa pohybujú, bzučia a vytvárajú teplo vlastným telom.
V strede zhluku je vždy kráľovná a najmladšie včely, ktoré sú najzraniteľnejšie. Vonkajší obal zhluku tvoria staršie včely, ktoré dokážu znášať nižšie teploty. Keď sa počasie oteplí, staršie včely vymierajú. Tento obranný mechanizmus zabezpečuje, že aj počas najchladnejších nocí zostáva teplota v strede zhluku medzi 20–35 °C. Aby však dosiahli toto úsilie, potrebuje včelí úľ v zime dostatok energie, ktorú čerpá z medu.
Pred príchodom zimy by mal každý včelár venovať úľom dostatok pozornosti. Nejde len o ochranu včelstva pred chladom, ale aj o zabezpečenie optimálnych podmienok, ktoré im poskytnú všetko, čo potrebujú na udržiavanie tepla.
V oblastiach s drsnejšími zimami je zateplenie úľa nevyhnutným úkonom. Tradičné Langstrothove úle síce poskytujú dobré podmienky na zber medu, ale na drsnejšiu zimu nemajú dodatočnú izoláciu. Včelám môžeme pomôcť, ak obalíme tri strany úľa izolačným materiálom, ktorý pomôže minimalizovať tepelné straty. Dôležité je však ponechať stále vetranie, aby sa vo vnútri nehromadila vlhkosť. Tá by mohla zamrznúť a ohroziť zdravie včiel.
Včelí úľ by mal byť umiestnený na mieste, ktoré je chránené pred ostrým vetrom. Ak nemáme prirodzený vetrolam, môžeme si ho vytvoriť napríklad pomocou drevených paliet alebo jednoduchého plota. Pre včely je ideálne miesto s dostatkom zimného slnka a minimom severných vetrov.
Pred zimou odstránime z úľa nadbytočné nadstavce. Príliš veľký priestor spôsobuje, že úľ je ťažké vykúriť. Menší a útulnejší úľ umožní hmyzu efektívnejšie využívať svoje zdroje tepla. Navyše, odstránenie nadbytočných častí úľa znižuje riziko prenikania škodcov, ako sú myši, ktoré by sa mohli do úľu nasťahovať.
S príchodom chladnejších dní by sme nemali včely vyrušovať a zbytočne úle otvárať. Ak už, tak len minimálne. Neznamená to však, že ich máme nechať celkom bez dozoru. Existuje niekoľko spôsobov, ako počas zimy pomôcť. Potrebná je napríklad:
Pred príchodom zimy by mal každý úľ obsahovať dostatok medu – minimálne 20 kg. Tento med je pre včely nenahraditeľným zdrojom energie. Ak máme podozrenie, že im zásoby nepostačujú, môžeme včelám poskytnúť špeciálne zimné krmivo. Vyhnime sa však nadmernému odoberaniu medu pred zimou, aby sme neohrozili ich prežitie.
Po silnom snežení vždy skontrolujeme, či sú letáče voľné. Zablokovaný vchod do úľa by mohol spôsobiť nedostatok vzduchu a ohroziť včelstvo. Sneh jemne odstránime, no pozor, aby sme nepoškodili štruktúru úľa.
Pred zimou sa odporúča úľ očistiť a ošetriť proti roztočom. Najväčším nepriateľom je napríklad Klieštik včelí (Varroa), ktorý dokáže zničiť celý úľ, a to tak, že včelstvo oslabí a včely môžu uhnúť ešte pred koncom zimy.
Pre včelárov, ktorí sa nachádzajú v oblastiach s veľmi chladnými zimami, môžu byť vhodnou alternatívou horizontálne úle. Tento typ úľov, inšpirovaný tradičnými ruskými zrubovými úľmi, poskytuje včelám celoročnú izoláciu a väčší priestor na prispôsobenie.
Hoci je prirodzené, že včelár má o svoje včely obavy, prílišná starostlivosť im môže skôr uškodiť. Časté otváranie úľa spôsobuje teplotný šok a stresuje včely. Ak máme o včely obavy, radšej si priložíme ucho k úľu a počúvame. Tiché bzučanie je známkou toho, že včely sú v poriadku. Ak nič nepočujeme, jemne zaklopeme na stenu úľa.
Ako môže ekologický chov domácich zvierat znížiť ekologickú stopu vášho maznáčika? Objavte 5 jednoduchých pravidiel…
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…