Ako sa zbaviť humánnym spôsobom krtka?

krtkov domcek zdroj: pixabay.com

Či už máte okrasný alebo úžitkový trávnik, krtkom “vyrobené” kopčeky hliny na jeho kráse rozhodne nepridajú. Ako sa zbaviť týchto nepríjemností humánnym a účinným spôsobom? Ponúkame vám päť overených tipov ako sa zbaviť krtka.

 

Narcisy a nechtíky

Neváhajte a vysádzajte vo veľkom narcisy a nechtíky lekárske. Ich vôňa spoľahlivo odpudzuje krtkov. Nedá sa však očakávať, že okamžite bude mať celá vaša záhrada od krtkov pokoj. Pozitívom tohto kroku je nielen boj proti krtkom, ale tiež skrášlenie vašej záhrady.

Zbierame liečivé rastliny: Nechtík lekársky na kŕčové žily a psoriázu

 

Menej vody

Menej je niekedy viac, poznáte to? V tomto prípade to platí dvojnásobne. Prílišné zavlažovanie trávnika môže byť viac na škodu ako na úžitok. Krtkovia hľadajú v zemi červíky. Príliš zavlažená záhrada láka červíky do vyšších vrstiev a priam pozýva krtkov. Rovnica je jednoduchá, menej zavlažovania = menej krtkov na záhrade. Zavlažujte záhradu len natoľko, aby prosperovali rastliny. O nič viac.

 

Ricínový olej

Spoľahlivý repelent na krtkov. Vôňa ricínového oleja nie je nič pre týchto usilovných tvorov. Ricínový olej si pripravíte veľmi jednoducho aj doma. Šesť mililitrov ricínového oleja a dve polievkové lyžice mydla. To je všetko. Máte vytvorený koncentrát, ktorý môžete pridať do vody a aplikovať priamo v záhrade. Na jeden liter vody rátajte jeden mililiter koncentrátu.

Takto vytvorený repelent by ste mali pre maximálnu účinnosť v boji proti invázii krtkov do vašej záhrady používať každý druhý deň. Samozrejmosťou je používať ho aj po každom daždi.

krtince
zdroj: pixabay.com

 

Mačací trus

Možno vám tento tip na odplašenie krtkov z vašej záhrady nebude celkom voňať, no verte, je účinný. Mačky sú prirodzenými lovcami krtkov a v momente ako mačaciu vôňu krtkovia zacítia, zaradia spiatočku. Mačacie stelivo alebo priamo trus vložené do dier po krtkoch dosiahnu svoj okamžitý efekt.

 

Vibračné pásk, ako sa zbaviť krtka

Účinné, no zároveň aj finančne náročnejšie riešenie na boj proti krtkom. Vibračné pásky ovládané solárnymi či batériovými zdrojmi sú overenými nepriateľmi krtkov. Je len na vás, či sa rozhodnete do boja proti krtkom investovať viac peňazí, alebo si vystačíte napríklad s podomácky vyrobeným repelentom z ricínového oleja.