Ako sa zbaviť vošiek na izbových rastlinách

Ako sa zbaviť vošiek na izbových rastlinách Zdroj foto: Depositphotos

Drobný hmyz, ktorý pripomína vínne mušky vie pokaziť radosť z pestovania kvetov. Poradíme vám, ako sa zbaviť vošiek na izbových rastlinách.

Ako sa zbaviť vošiek na izbových rastlinách

Malé vošky podobné vinným muškám sú hmyzom, ktorý žije v pôde izbových rastlín. Ich prítomnosť spoznáte podľa toho, že pri zalievaní, alebo pri akomkoľvek narušení substrátu v kvetináči začnú poletovať okolo rastliny. Často sa do črepníka dostanú buď z vonkajšieho prostredia, alebo si ich prinesiete v substráte počas presádzania kvetov.

Vošiek sa dá zbaviť celkom jednoducho a nemusíte na to použiť chemikálie. Tu je niekoľko tipov, ako si poradiť s týmto hmyzom.

Jazvy na jablkách či iné chyby, čo ich spôsobuje?

Nechajte substrát celkom vyschnúť

Pôdne vošky milujú vlhkú pôdu, preto ak sa ich chcete zbaviť, nechajte zem pred zalievaním celkom vyschnúť. Zbavíte sa tak lariev v pôde a dospelých jedincov to odradí od nového kladenia vajíčok.

Použite piesok alebo štrk či ozdobné kamienky

Keďže tento hmyz kladie vajíčka iba do vrstvy pôdy, ktorá je navrchu kvetináča, nahraďte túto vrstvu pieskom či štrkom. Tak vytvoríte suché prostredie, ktoré je pre vošky nehostinné.

Odstráňte vrchnú vrstvu pôdy

V prípade, že ste mali kvetináč vonku a chcete ho preniesť počas zimných mesiacov do vnútra, ešte predtým odstráňte vrchnú vrstvu zeme. Predídete tak tomu, že si vajíčka vošiek prinesiete do svojho domu.

Použite jarovú vodu

Vezmite pohár vody a pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na riad alebo tekutého kastílskeho mydla. Roztok nalejte do rozprašovača a postriekajte ním vrchnú časť pôdy, aby ste zabili larvy. Opakujte tento proces znova o niekoľko dní, aby ste sa uistili, že ste vošky z pôdy odstránili.

Niektorým pestovateľom sa osvedčili octové pasce, no jarová voda je účinnejšia. Octovú pascu si urobíte tak, že do misky nalejete kuchynský alebo jablčný ocot a misku položíte vedľa kvetináča, v ktorom sú vošky.

Ako predísť voškám v pôde?

V prvom rade to neprežeňte s polievaním izbovej kvetiny a substrát nechajte medzi jednotlivými zálievkami vyschnúť. Kvet polievajte do misky naspodu a nie na povrch kvetináča.