Ako sterilizovať v tlakovom hrnci

Ako sterilizovať v tlakovom hrnci Foto: Depositphotos

Využite tento netradičný spôsob spracovania vašej úrody. Ak chcete vedieť, ako sterilizovať v tlakovom hrnci, čítajte ďalej.

Viete, že tlakový hrniec, významný pomocník v modernej domácnosti, je vhodný na domáce konzervovanie kyslých aj nekyslých potravín? V nasledujúcich riadkoch sa dozvieme, ako sterilizovať v tlakovom hrnci tak, aby sa nám ani jedna zaváranina nepokazila. A navyše ušetríme čas. Tlakový hrniec sa hodí najmä na sterilizovanie mäsa, hrášku a iných nekyslých potravín a ďalej na rozváranie a parenie ovocia a zeleniny.

Sterilizácia v tlakovom hrnci

Na tento účel použijeme čo najväčší hrniec, poháre ukladáme priamo na dno a zalejeme asi do polovice vodou. Malé poháre môžeme uložiť vo dvoch vrstvách, hrniec uzatvoríme a obsah rýchle uvedieme do varu. Sterilizujeme rozlične dlhý čas, podľa druhu a veľkosti pohára.

Ako sterilizovať uhorky, zeleninu a huby v octovom náleve

Kompóty, huby a zeleninu v octovom náleve môžeme sterilizovať pri teplote 100 °C, t.j. bez nasadenia klobúčika na otvor v pokrievke. Začiatok sterilizácie rátame od času, keď začne unikať para, čo je asi za 10 minút. Sterilizujeme pri mierne unikajúcej pare najmenej 5 minút až 10 minút.

Ako sterilizovať tvrdé ovocie alebo zeleninu

Zeleninu a tvrdé ovocie môžeme sterilizovať aj s nasadeným klobúčikom, a to na miernom ohni, pričom počítame dĺžku sterilizácie odvtedy, keď sa začne klobúčik chvieť ( pískať ). Malo by to byť približne 2 až 5 minút. Potom hrniec odstavíme a necháme samovoľne vychladnúť. Ak pri naklonení klobúčika vôbec neuniká para, hrniec otvoríme a poháre vyberieme.

Príprava ovocných kvasov na výrobu destilátov

Ako sterilizovať nekyslé potraviny

Huby alebo zeleninu v slanom náleve či vo vode, sterilizujeme za mierneho chvenia klobúčika 10 až 30 minút, prípadne aj dlhšie. Po uplynutí sterilizačného času hrniec odstavíme a obsah necháme samovoľne vychladnúť.

Sterilizovanie v tlakovom hrnci je veľmi rýchle a účinné, pretože sa robí za vysokých teplôt. Do hrnca uložíme čo najviac pohárov a sterilizujeme ich postupne, ako si kompóty pripravujeme. Vyparenú vodu podľa potreby dolievame. Studené poháre ukladáme do vody najviac 40 °C teplej, aby nepraskli.