Ako sterilizovať zeler? Vyskúšajte náš tip

zeler Zdroj foto: Pixabay

Urodilo sa vám vo vašej záhrade veľa zeleru? Uchovať na zimu zeler môžete aj takýmto spôsobom.

Počas zimných mesiacov sme často radi každej zelenine, ktorú sme si počas sezóny nejakým spôsobom uchovali na horšie časy. Ak máte veľa zeleru z vašej záhrady, môžete ho skúsiť sterilizovať. Prezradíme vám recept.

ako sterilizovať zeler
Zdroj foto: Pixabay

Ako sterilizovať zeler

Budeme potrebovať:

zeler, trocha octu alebo kyseliny citrónovej, 1 l vody, 30 g soli.

Postup:

Pekný, biely a nedrevnatý plod odrežeme od vňate, dobre umyjeme, olúpeme a ešte raz umyjeme. Potom ho ozdobným nožom pokrájame na hrubšie plátky, dáme do trocha okyslenej vody a pomalým zohrievaním privedieme do varu.

Vyhadzujete tieto kvety a rastliny z vašej záhrady? Robíte chybu

Povaríme 3 minúty, vodu scedíme a prelejeme studenou vodou. Vychladnutý naložíme do pohárov. Vodu a soľ necháme zovrieť, vychladnutým roztokom zalejeme zeler a do každého pohára pridáme 1 lyžičku octu, aby zeler nezhnedol. Poháre dobre uzavrieme, poukladáme do hrnca s dierkovanou vložkou a od bodu varu sterilizujeme 35 minút. O dva dni sterilizáciu zopakujeme. Vychladnuté vyberieme z hrnca a odložíme.

A nezabúdajte. Zeler je označovaný ako vitamínová bomba a má blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Znižuje hladinu cholesterolu. Pomáha pri ťažkostiach so zápchou a vylučovaním. Znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva. Znižuje krvný tlak. Pomáha detoxikovať telo. Pomáha sa zbaviť neželanej hmotnosti. Upokojuje nervový systém. Reguluje hladinu hormónov a povzbudzuje potenciu.