Ako sušiť zelenú zelerovú vňať: Skvelé tipy!

Ako sušiť zelenú zelerovú vňať Zdroj foto: Pixabay

Tento zdravý polotovar môžete použiť aj v zime. Výborne ním dochutíte polievky, omáčky, či mäsové jedlá. Poradime vám ako sušiť zelenú zelerovú vňať.

Vňať zo zeleru nemusíte vyhadzovať. Odložte si ju aj na čas, keď vašu záhradu pokrýva snehová prikrývka. Takto sa dá konzervovať tento zdravý produkt zo zeleniny.

Ako sterilizovať zeler? Vyskúšajte náš tip

Ako sušiť zelenú zelerovú vňať

Postup:

Z dobre umytej zelenej zelerovej vňate odstránime stopky, rozložíme ju na čistý papier a usušíme v chládku na vzdušnom mieste. Môžeme ju sušiť aj v pootvorenej rúre pri teplote 50 °C. Usušenú vňať uložíme do čistých pohárov, ktoré zaviažeme celofánom a odložíme.

Asi nemusíme zdôrazňovať, akú má zeler a jeho vňať pozitívnu účinnosť na ľudský organizmus. Zeler je skvelým zdrojom dôležitých antioxidantov. Zmierňuje zápal, podporuje činnosť trávenia, je bohatý na vitamíny a minerály. Pritom má nízky glykemický index. Pôsobí alkalizačne, to znamená, že pomáha proti prekysleniu organizmu.

Určite stojí za zmienku, že zeler má pozitívne účinky aj na sexualitu. Zaradenie väčšieho množstva zeleru do vašej stravy môže tiež vrátiť iskru vášmu sexuálnemu životu. Konzumácia zeleru môže zvýšiť hladinu feromónu androsterónu, ktorý je prírodným afrodiziakom nachádzajúcim sa v mužskom pote. Zeler tiež obsahuje chemikálie, ktoré môžu pomôcť rozšíriť krvné cievy, zlepšiť pohlavný styk a skvalitniť vyvrcholenie.

Sušiť sa dá naozaj všeličo dokonca aj kaleráb. O tom si povieme nabudúce.