Ako usporiadať kôlňu? Výborné tipy pre lepší prehľad

Ako usporiadať kôlňu? Výborné tipy pre lepší prehľad Zdroj foto: Depositphotos

Prístrešky alebo kôlne sú skvelými miestnosťami na odkladanie vecí. Ako usporiadať tieto miestnosti, aby boli prehľadné? Tu je niekoľko tipov. 

Kôlňa je výborným bonusom každej nehnuteľnosti, no niekedy sa môže zmeniť na hromadu neporiadku, v ktorom sa nikto nevyzná. Dá sa tomu zabrániť. Ako usporiadať kôlňu, aby v nej bol dokonalý prehľad?

Majte prehľad, čo máte

Ešte predtým, ako začnete s organizáciou kôlne, majte prehľad, čo v nej skladujete. Je ľahké zásobiť sa dodatočným tovarom a vybavením, keď máte kôlňu. Zľavnené vrece hnojiva, ktoré ste si kúpili mimo sezóny, kŕmidlo pre vtáky, ktoré ste zbadali vo výpredaji – veď všetko budete potrebovať, až kým sa z vašej kôlne nestane miestnosť preplneného chaosu, ktorú by ste radšej ignorovali. Ak však naozaj chcete riešiť neporiadok, budete sa musieť oprieť o tento chaos. Vyčleňte si jeden deň na to, aby ste vypratali celú kôlňu. Položte si to všetko na svoj dvor alebo príjazdovú cestu, aby ste si mohli urobiť úplný obraz o tom, čo vlastníte. Keď získate jasnejšiu predstavu o obsahu vašej kôlne, môžete to všetko začať triediť spôsobom, ktorý dáva zmysel.

Ako usporiadať kôlňu? Výborné tipy pre lepší prehľad
Zdroj foto: Depositphotos

Zbavte sa zbytočných vecí

Váš prístrešok je priestor, ktorý sa dá ľahko zaplniť zbytočnými vecami. Možno ste si napchali svoj prístrešok rodinným dedičstvom, ktoré by ste chceli odovzdať dieťaťu alebo príbuznému. Možno ste si kúpili vintage stoličku, ktorú ste plánovali prečalúniť, ale nikdy ste sa k tomu nedostali. Teraz, keď ste vytiahli všetko zo svojho skladovacieho prístrešku, využite túto skvelú príležitosť na odstránenie neporiadku. Vyhoďte zvyšné plechovky od farieb. Darujte duplicitné (ale stále funkčné) nástroje. Pri prehrabávaní sa možno tiež zistíte, že niektoré predmety by bolo lepšie uschovať inde, napríklad posteľná bielizeň alebo dôležité dokumenty. Zvážte teplotu, vlhkosť a škodcov a premiestnite veci, ktoré sú na tieto faktory citlivé.

Ako vybrať správnu toaletu a podstielku pre mačku

Roztrieďte si veci

Veci, ktoré ste sa rozhodli vrátiť naspäť do kôlne, je potrebné ďalej roztriediť do skupín, ako sú napríklad záhradnícke náradie, sezónne dekorácie a nádrže na olej a podobne. Zoskupte svoje veci do kategórií, aby ste si mohli vytvoriť organizovaný úložný systém.

Investujte do skladovacích kontajnerov

Aj keď sú kartónové krabice určite cenovo dostupné, nie sú to obzvlášť efektívne skladovacie kontajnery pre prístrešok. Predtým, ako naplníte svoj prístrešok lopatami a ostatnými vecami, premýšľajte o svojich predošlých spôsoboch skladovania a podľa potreby ich upravte. Najprv sa uistite, že koše, police a iné úložné priestory sú stále funkčné. Vyhoďte prasknuté nádoby a vymeňte zlomené police. Pre lepší prehľad môžete vytvoriť štítky, aby ste vedeli, kde čo máte. Dobrým nápadom je tiež namontovanie magnetického prúžku na stenu, kde sa dajú uložiť kladivá a iné železné náradie.