Pleťové mlieko pre citlivú pleť s harmančekom a bazou

Pleťové mlieko pre citlivú pleť s harmančekom a bazou Zdroj foto: Depositphotos

Milujete prírodnú kozmetiku? Toto jemné pleťové mlieko pre citlivú pleť si môžete pripraviť doma sami.

Toto jemné neparfumované mlieko je ideálne pre tých, ktorí majú citlivú pokožku. Obsahuje avokádové maslo a olej. Tieto zložky sú účinné pre pokožku, ktorá trpí psoriázou pre svoj obsah esenciálnych mastných kyselín a vitamínov A a E. Pleťové mlieko pre citlivú pleť je tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí majú alergiu na vlašské orechy.

Ak nemáte po ruke olej či maslo, alebo dávate prednosť niečomu inému, môžete nahradiť iným olejom (napríklad slnečnicovým, olivovým, mandľovým alebo marhuľovým) alebo maslom (napríklad bambuckým a mangovým).

Najskôr si treba vyrobiť bylinkový olej z harmančeka

Ak si chcete pripraviť toto pleťové mlieko, potrebujete najskôr bylinkový olej. Tu je postup, ako na to.

Skombinujte 1 čajovú lyžičku (alebo štipku) sušených kvetov harmančeka a kvetov bazy v žiaruvzdornej nádobe.
Na bylinky nalejte asi 1/4 šálky (60 ml) avokádového oleja. Ak je to potrebné, pridajte trochu viac, aby ste sa uistili, že bylinky sú úplne zaliate olejom.
Olej je možné lúhovať pomalým spôsobom alebo rýchlejšie. Ak chcete vylúhovať pomalým spôsobom, nádobu s bylinkami a olejmi uzavrite vekom a uložte na tmavé miesto aspoň na štyri týždne.
Ak chcete vylúhovať rýchlo, môžete nádobu nechať odkrytú, položiť ju do hrnca obsahujúceho niekoľko centimetrov vody a nechať zohrievať na miernom horáku asi dve hodiny. Potom odstavte zo sporáka a časť z oleja ihneď použite na recept. Potom nádobu doplňte čerstvým olejom, prikryte vekom a nechajte pomaly lúhovať ešte niekoľko týždňov, aby ste ho mohli použiť v ďalších receptoch.

Akonáhle je olej vylúhovaný, môže sa scediť a skladovať približne 9 mesiacov až rok, alebo kým nie ste pripravení ho použiť.

Ako sú šípky prospešné pre naše zdravie? Tu sú tipy

Ako vyrobiť pleťové mlieko z harmančeka a bazy

Budete potrebovať:

1 polievková lyžica (10 g) vylúhovaného bylinkového oleja
1 polievková lyžica (14 g) avokádového masla
1 polievková lyžica (6 g) emulgačného vosku
6 polievkových lyžíc (90 ml) destilovanej vody

Postup:

Krok 1:

Zmiešajte olej, maslo a emulgačný vosk v žiaruvzdornej nádobe alebo malej zaváracej nádobe.

Odmerajte vodu v samostatnej miske.

Krok 2:

Položte obe nádoby do hrnca obsahujúceho jeden alebo dva centimetre vody, ktorý ste umiestnili nad stredne nízky horák. Zahrievajte nepriamym teplom asi 10 minút.

Krok 3:

Rozpustenú zmes oleja/masla/vosku a destilovanej vody zlejte. Keď začne proces emulgácie, zmes by sa mala okamžite zmeniť na mliečne bielu.

Miešajte asi 30 sekúnd, potom za občasného miešania nechajte 4 alebo 5 minút vychladnúť. Ak chcete urýchliť proces zahusťovania, môžete nádobu s pleťovou vodou počas miešania vložiť do misky so studenou vodou.

Počas chladnutia pleťového mlieka občas premiešajte. Výrobok uchovávajte v chladničke. Aplikujte podľa potreby na ruky, tvár a telo.