Ako vypestovať aubrietu

ako vypestovať aubrietu Zdroj foto: Pixabay

Fialový kvet aubriety môžeme využiť ako podložku na záhradný chodník alebo vytvoriť živý kvetinový múr. Dnes vám prezradíme, ako vypestovať aubrietu. 

Keď pestujete aubrietu vo veľkom, dokážete z nej vytvoriť kvetinový koberec fialovo purpurovej farby, ktorá vás prenesie do čarovného sveta, len čo ho zbadáte. Aubrieta svojím výzorom pripomína fialky, ktoré sú však o trochu menšie. Ak ste favoritmi fialovej farby, v nasledujúcich riadkom sa dozviete, ako vypestovať aubrietu.

Rastliny z Chorvátska, viete o ich liečivých účinkoch?

Fialová aubrieta je skvelým kandidátom na pokrytie múrov, pretože sa vzťahuje do vnútorných štrbín alebo na lemovanie vašich chodníkov. Keď vyblednú kvety aubriety, ostanú po nej sivozelené listy, ktoré pripomínajú rohož. Práve preto je užitočné použiť ju na vykrytie medzier medzi dlažbovými kameňmi v záhradnom chodníku alebo múroch.  Stačí, ak spĺňate základné podmienky pre jej pestovanie, ktoré si objasníme neskôr. Názov tejto rastliny je odvodený od európskeho umelca zo 17. stor. Clauda Aubrieta, ktorý sa zaoberal témou botaniky. Aubrietu nájdete rásť prevažne v Európe ako v Amerike.

Ako vypestovať aubrietu

Skalnaté pôdy, ktoré bránia stojatej vode, sú výborným miestom pre pestovanie aubriety. Rastlina potrebuje iba mierne množstvo vody a chladné letá, pretože neznesie vysoké teploty. Aubriete sa najlepšie darí v oblastiach so studeným podnebím a vysokej vlhkosti vzduchu. Preto aubrietu môžete prevažne nájsť v Anglicku, kde je vlhké podnebie alebo vo Wachingtone v Amerike.

ako vypestovať aubrietu
Zdroj foto: Pixabay

Svetlo a zalievanie

Aubrieta obľubuje slnko, ale rastie aj pod zatiahnutou oblohou a vo vlhkom prostredí. Nepotrebuje špeciálnej hnojivo, ale pri zalievaní je treba dávať pozor na listy. Pod listami aubriety sa nachádza hnedá stonka, ktorá sa využíva pri presádzaní. Preto opatrne nadvihnite listy a zaborte pôdu okolo koreňov a stoniek, aby sa rastlina neohýbala a ostala stáť na svojom mieste. Môžete použiť pôdu na pestovanie rastlín alebo aj zmes, ktorá sa používa pri pestovaní kaktusov. Rastliny Aubrieta sú tiež výborným pomocníkom na ochranu proti erózii na svahoch a svojimi plodnými kvietkami priťahujú pestrofarebných motýľov. Aburieta nie je toxická ani pre zvieratá ani pre ľudí.