Ako zariadiť záhradu pre najmenších, na toto nezabudnite

Ako zariadiť záhradu pre najmenších, na toto nezabudnite Zdroj foto: Depositphotos

Záhrada môže byť ideálnym ihriskom pre vaše deti. Avšak treba ju pripraviť, aby bola bezpečná. Ako zariadiť záhradu pre najmenších? Prinášame niekoľko tipov.

Pri úprave exteriéru sa často zabúda na našich najmenších. Plánujete záhradu, na ktorej sa budú hrávať vaše deti? Myslite na nich! Vaše vnímanie krásy sa totiž môže dosť líšiť od toho detského a navyše treba čo najmenej znížiť aj potencionálne riziká. Ako zariadiť záhradu pre najmenších? Tu je pre vás niekoľko užitočných tipov.

Miesto na dobrodružstvo

Deti potrebujú mať priestor na behanie, dobrodružstvo, no i neporiadok. Preto je dobré, ak ešte pred výsadbou svojim ratolestiam vyčleníte na pozemku svoje miesto. Malo by to byť miesto najbližšie k domu a čo najbezpečnejšie. Myslite tiež na ich zábavu, aby ich záhrada i bavila. Umiestnenie preliezok, hojdačky blízko terasy, kde na ne môžete zároveň dohliadať, je pre ne a ich bezpečnosť ideálnou možnosťou.

Plánovanie krokov v záhrade, na čo nezabudnúť

Starostlivo voľte rastliny

Aby bola záhrada pre vaše deti bezpečná, mali by ste starostlivo zvážiť tiež výber kvetín. Určite sa vyhnite jedovatým a pichľavým rastlinám. Pri výbere sa riaďte jednoduchým pravidlom. Rastliny by mali byť nenáročné, lacné, dostupné, ľahko nahraditeľné a s dobrou regeneračnou schopnosťou. Navyše musia byť pekné na pohľad, s výraznými farbami a zaujímavými tvarmi. Tak bude vaša záhrada pre vaše deti príťažlivejšia. Avšak pozor na podobnosť jedlých a nejedlých bobúľ. V záhrade nesaďte kombinácie ovocných druhov s jedovatými okrasnými druhmi. najmä menšie deti alebo deti na návšteve nemusia rozdiel spoznať.

Žiarivá farba rudbekií bude vaše deti baviť.
Žiarivá farba rudbekie bude vaše deti baviť. Zdroj foto: Depositphotos

Vhodné druhy rastlín do záhrady s malými deťmi

Liečivé bylinky: pľúcnik, rumanček, fialky, repík

Zelenina s veľkými semenami: tekvica, fazuľa, hrach

Zaujímavé kvety: zvončeky, echinacey, rudbekie, margarétky

Voňavé rastliny: mäta, pamajorán, tymian

Hravá škola prírody

Vzťah k prírode sa vytvára najlepšie priamym kontaktom s ňou. Preto ich zapojte do prác v záhrade. Deti milujú vysievanie semienok a radi sledujú, ako sa malá rastlinka prebíja cez pôdu. Je výborné, ak majú navyše vlastné náradie, ako je napríklad fúrik, hrabličky a podobne. Menšie deti môžu pestovať jednoduché bylinky alebo jahody. Vyrobte s nimi menovky a tak ich zároveň naučíte spoznávať jednotlivé rastliny.