Okrasná záhrada: 10 najčastejších chýb, ktoré robíme

Okrasná záhrada: 10 najčastejších chýb, ktoré robíme Zdroj foto: Depositphotos

Ak premyslíte dobre všetky kroky, môže vám robiť okrasná záhrada radosť. Nepodceňte preto jej plánovanie. Jje najvyšší čas.

Okrasná záhrada sa môže zdať jednoduchá, no predsa len existuje niekoľko najčastejších chýb, ktorým sa treba vyvarovať, aby ste mali z výsledku radosť.

Zanedbanie kvality pôdy a najmä jej priepustnosť

Záhradná pôda na každom pozemku predstavuje komplexnú zmes organických materiálov a ďalších živín, ktoré podporujú správny rast vašich rastlín. Pôda by tiež mala dobre odvádzať vodu a vzduch ku koreňom. Často sa stáva, že pestovatelia chcú mať na pozemku krásne okrasné stromy a kry, ktoré však v našich pôdach nie sú najvhodnejšie. Pred výsadbou je preto dobré zistiť, akú máte kvalitu pôdy. Pomer živín môžete zlepšiť pridaním kompostu či rašelinového machu. V prípade piesočnatej zeme sa takto upraví zadržiavanie vody a v prípade ílovitej jej pomôžete prevzdušniť sa.

Ako pestovať nežné macešky zo semien

Zle odhadnutá výška terénu

Výška terénu sa v záhonoch a pod trávnikom dáva na rovnakú úroveň, čo je chyba. Zapríčiní to prepadávanie štrku alebo nastielacej kôry do trávnika, čo skomplikuje jeho kosenie.  Odporúča sa preto dať záhon nižšie, ako je trávnik, alebo ho oddeliť obrubníkmi či lištami, ktoré budú zadržiavať nástielku. Ďalšou chybou býva sadenie zeminy na miestach po výkopoch závlahového alebo elektrického vedenia bezprostredne po výkope hlbšom ako 10 cm. Pôda totiž potrebuje sadnúť, preto sa odporúča počkať 14 dní, kým ryhy po výkopoch sadnú a vzduch v pôde bude stlačený. Pomáha pustenie závlahy na desať dní, aby ste predišli prepadnutiu zeminy v ryhách po položení trávnika.

Okrasná záhrada a chyby, ktoré robíme pri zakladaní
Zdroj foto: Depositphotos

Nezohľadnenie slnečných nárokov rastlín alebo závetria

Okrasné rastliny, ktoré potrebujú slnko niekoľko hodín denne budú na tienistom mieste len prežívať a naopak, kvety, ktorým vyhovuje polotieň, sa na slnku môžu spáliť. Pri zakladaní okrasnej záhrady je preto dôležité odsledovať orientáciu svetových strán a tiež odkiaľ najčastejšie fúka, pretože veľa rastlín nemá rada veternú stranu.

Prílišné polievanie alebo slabé zavlažovanie

Pred výsadbou zvážte, či treba automatickú závlahu, aké sú parametre polievania na štvorcový meter alebo koľko litrov vody potrebuje daná plocha v určitom časovom intervale. Treba tiež myslieť na jednotlivé nároky rastlín na vodu.

Nesprávne odhadnutie obdobia kvitnutia

Každý pestovateľ si želá, aby mal zakvitnutú záhradku po celý rok. Na to však treba zvoliť vhodné rastliny. Len máloktoré kvety kvitnú počas celej sezóny, preto je užitočné kombinovať v okrasnom záhone také druhy rastlín, ktoré sa počas roka v kvitnutí striedajú.

Ďalšie chyby pri plánovaní okrasnej záhrady sa dozviete v nasledujúcom článku.