Predpestovanie sadeníc je jednoduché, ako na to?

Predpestovanie sadeníc je jednoduché, ako na to? Zdroj foto: Depositphotos

Keď chceme pestovať jednoročné a dvojročné kvetiny, môžeme si kúpiť sadenice v záhradníctve. Predpestovanie sadeníc je možné zvládnuť aj doma. Poradíme vám, ako na to.

Ešte predtým ako sa rozhodneme predpestovať letničky, mali by sme vedieť, že základom úspechu je kvalitné osivo. To môžeme buď kúpiť, alebo ho získať zberom na záhradke.

Pri nákupe si treba skontrolovať dobu použiteľnosti.Čím staršie semená, tým sa môže  ľahšie stať, že vám nevyklíčia. Takisto treba overiť, či kupujeme pre náš zámer vhodnú odrodu. Či chceme ťahavé alebo vysoké letničky, alebo radšej drobného vzrastu.

Predpestovanie sadeníc je jednoduché, ako na to?
Zdroj foto: Depositphotos

Predpestovanie sadeníc

Niektoré druhy letničiek musíme predpestovať. Je to z toho dôvodu, že niektoré jednoročné alebo dvojročné rastliny majú veľmi drobné semeno a po výseve pomalý vývoj (trvá niekoľko mesiacov, kým začnú klíčiť). Keby sme tieto druhy vysievali priamo v záhrade, pravdepodobne by sme sa ich kvitnutia nikdy nedočkali.

Tri skupiny letničiek

Jednoročné rastliny sa dajú deliť podľa nárokov na pestovanie do troch skupín

letničky vysievané v skleníku
letničky vysievané v parenisku
letničky vysievané na vonkajší záhon.

Strom plný vlkov. Takto si s ním poradíte

Do prvej skupiny patria druhy, ktoré pomaly klíčia ako napríklad begónia, petúnia, lobelka, železník a iné. Vysievajú sa v januári a februári do debničiek vo vykurovanom skleníku. Tieto rastlinky sú náročné na pestovanie, preto sa im v bytových podmienkach nebude dariť.Druhá a tretia skupina vyžaduje menej nárokov.

Predpestovanie sadeníc je jednoduché, ako na to?
Zdroj foto: Depositphotos

Ako predpestovať v debničkách

Najskôr na dno nádoby umiestnime drenážnu vrstvu z hrubozrnného piesku, ktorá má za úlohu odvádzať prebytočnú vodu. Prvá vrstva prehriatej zeme sa jemne utlačí a vyrovná. Na ňu sa vysejú semená, ktoré sa zasypú druhou vrstvou pôdy. Výsev sa jemne zatlačí a zavlaží pomocou ručného postrekovača. Hrúbka vrstvy zeminy sa riadi veľkosťou semien. Debničku je potrebné umiestniť do miestnosti s teplotou 18 – 22 °C. Keď rastliny vyklíčia, umiestnime debničku na čo najsvetlejšie miesto. Pozor však na silné ranné slnko, ktoré by mohlo semenáčikom uškodiť.

Po vytvorení prvých pravých lístkov je vhodné letničky presadiť na väčšiu vzdialenosť. Tomu sa hovorí prepichovanie. Po zamrznutých, keď si rastlina vytvorí dostatočný koreňový systém, letničky vysadíme priamo na záhon, alebo necháme v debničkách.