Ako zistiť, či sa zaváraniny podarili a ako ich skladovať

Ako zistiť, či sa zaváraniny podarili a ako ich skladovať Zdroj foto: Depositphotos

Zaváranie je najčastejší spôsob, ako spracovať úrodu zo záhrady. Máme pre vás niekoľko tipov, ako zistiť, či sa zaváraniny podarili a tiež tipy na ich skladovanie.

Príprava kompótov je skvelým spôsobom, ako mať vitamíny z ovocia počas celého roka. Aby ste si mohli vychutnať tieto lahodné zaváraniny, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá. Tu sú dôležité informácie o tom, čo treba vedieť o skladovaní kompótov.

Kontrola úspešnosti zavárania

Ešte pred uskladnením kompótov treba zistiť, či sa vám zaváranina podarila. Môžete to urobiť nasledujúcim spôsobom:

Vychladnutie a viečko: Po vychladnutí zaváraniny sa presvedčte, že viečko je dobre prisaté. Viečko by malo byť preliačené dovnútra, pri poklepaní nesmie dunieť a nesmie sa dať otočiť. Viečko so závitom po sterilizácii by malo mať podobné vlastnosti.

Čo s kompótom so zle prichyteným viečkom: Ak zistíte, že viečko nie je správne prichytené, môžete kompót znova zavariť, ale iba vtedy, ak sú plody dostatočne tvrdé. Odstráňte dôvod, prečo viečko dobre nesedí a znovu sterilizujte. Tentoraz už kratší čas. Inak kompót čo najskôr spotrebujte.

Recepty z bôbu, ktoré sú chutné a zdravé

Príprava pohárov a viečok

Pred uskladnením kompótov by ste mali poháre a viečka poumývať a utrieť do sucha. Podľa potreby ich označte napríklad dátumom, dĺžkou sterilizácie, zložením nálevu a podobne, aby ste získané skúsenosti mohli uplatniť nabudúce.

Uložte ich do miestnosti s vhodnými podmienkami

Kompóty by mali byť uložené na vhodných regáloch, ktoré sú umiestnené v tme a chlade. V prípade teplého a svetlého prostredia môžu začať chemické procesy v kompótoch, aj keď prebiehajú pozvoľna. Preto sa snažte sledovať aktuálne teploty a minimalizujte vystavenie kompótov svetlu.

Pravidelná kontrola

Na začiatku skladovania je dobré kompóty prehliadať. Týmto spôsobom môžete vylúčiť možné kvasiace procesy a plesnivenie. Ak nájdete všetky známky kaziacej sa zaváraniny, odstráňte ju.

Skladovanie kompótov môže byť jednoduché, ak dodržiavate tieto základné kroky. V prípade vhodných podmienok skladovania si tak budete môcť vychutnať chutné ovocie a zeleninu z vašej záhrady po dlhšiu dobu.