Alternatívne záhradnícke metódy pre seniorov

alternatívne záhradnícke metódy Vertikálna záhrada, zdroj foto: Pixabay

Doteraz sme hovorili o prispôsobení tradičných záhradníckych metód, ako sú napríklad vyvýšené záhony. Existujú ďalšie alternatívne záhradnícke metódy, ktoré môžu sprístupniť pestovanie zeleniny takmer pre všetkých.

Alternatívne záhradnícke metódy

Pestovanie pomocou hydropónie

Hydropónia predstavuje jednu z možností, ako pestovať rastliny u vás v byte a bez použitia pôdy. Môžete si kúpiť ľahké hydroponické súpravy rastlín, ktoré umiestnite vo vašej blízkosti. Dá sa z nich spraviť i vertikálna záhrada, takže ohýbanie nebude potrebné. Ak v blízkosti umiestnite svetlá, môžete ich dokonca pestovať hocikde v interiéry.

Pri hydroponickom záhradníctve pre seniorov musíte venovať pozornosť veciam, ako je pH a živiny, aby ste mali dlhodobé dobré výsledky. Tiež sa musíte naučiť používať časovače a podobne, aby ste zabezpečili potrebný prísun svetla a vlahy, ktoré vaše rastliny potrebujú.

hydroponický zavlažovací systém
Hydroponický zavlažovací systém, foto: Pixabay
Záhrada pre chorých: Ako sprístupniť pestovanie, časť II.

Vertikálna záhrada

– Vertikálne záhradné a živé steny

Vertikálne záhradníctvo je v dnešnej dobe jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Existuje veľa rôznych dizajnov nástenných vrecúšok na rastliny a samozavlažovacích kvetináčov, ktoré si môžete kúpiť alebo si vyrobiť sami.

Napríklad existujú samozavlažovacie systémy, ktoré používajú čerpadlá na čerpanie vody z prízemnej nádrže do odkvapového zavlažovacieho systému, ktorý začína navrchu.

Tieto systémy sa dajú použiť v interiéri alebo exteriéri. Vertikálnu záhradu môžete vysadiť vhodnou zeleninou alebo sukulentmi a inými rastlinami pre krásu a potešenie.

– Kaskádovitá záhrada

Kaskádovitá záhrada optimálne využíva záhradný priestor a sústreďuje na jednom mieste pestovanie obľúbených rastlín tak, aby ste mali všetko dostupné a po ruke.

Záhrada vám môže predĺžiť život

Na záver zaujímavá informácia, ktorá by vás mohla presvedčiť, aby ste skúsili záhradkárčiť i vo vysokom veku a aj napriek obmedzenej pohyblivosti. Pestovanie zeleniny alebo okrasných rastlín vám môže predĺžiť život (možno aj do 100 rokov) a takisto dokáže znížiť riziko demencie o 36%.