Aukuba japonská: Ako pestovať tento vždyzelený ker

Aukuba japonská: Ako pestovať tento vždyzelený ker Zdroj foto: Depositphotos

Ozdobná izbovka s krásnymi podlhovastými listami si zasluhuje pozornosť. Aukuba japonská patrí medzi najodolnejšie a najvytrvalejšie izbové rastliny.

Aukuba japonská je vždyzelený ker, ktorý môže za vhodných podmienok dorásť až do výšky 2 metre. Ako už naznačuje samotný názov domovom tejto zaujímavej rastliny je Japonsko a Čína. Jej ozdobou sú podlhovasté oválne listy, končisté a na okraji zúbkované. Sú lesklé, tmavozelené s rozličnou žltou mramorovou kresbou. Dlhé sú asi desať centimetrov. Aukuba patrí medzi dvojdomé rastliny, kde staršie samičie kríky niekedy kvitnú. Ide o celkom nenápadné tmavopurpurové kvety, z ktorých sa vytvorí plod podobný čerešni.

Ako pestovať aukubu doma

Aukuba si zasluhuje pozornosť, pretože je jednou z najodolnejších a najvytrvalejších rastlín. Doma pestujeme mladé rastliny s pekným vzrastom. Staršie rastliny sú vhodné ako dekorácia do väčších miestností ( sály, pracoviská, školy, nákupné centrá či kultúrne miestnosti ). V lete ju možno pestovať vonku na tienistom mieste, kde ju výdatne polievame a listy pravidelne rosíme vodou. Od mája do augusta polievame každé 2 týždne hnojivým roztokom. Ak ju i cez leto pestujeme v byte, potom listy často umývame, rosíme. Kvet sa môže vyniesť aj na letný dážď.

11 izbových rastlín vhodných pre domáce zvieratá

Aukuba prezimuje v chladnej miestnosti alebo svetlej pivnici s teplotou 4 – 8 °C. V tom čase polievame veľmi málo a len tak, aby neuschla. Po prezimovaní rezom odstránime poškodené časti a pekne ju vytvarujeme.

Ako rozmnožovať aukubu

Rastlinu rozmnožujeme odrezkami, ktoré získame odrezaním vrcholca alebo stonky. Najvhodnejším časom je júl. Upravené rezky napicháme do nádoby s pieskom. Môžeme predtým namočiť do vody a potom do zakoreňovača, aby sme mali istotu, že sa nám izbovka zakorení. Po zakorenení ich presadíme do malých črepníkov a neskôr podľa potreby do väčších.

Kedy presádzať aukubu

Mladé rastliny presádzame každé 2 roky, staršie stačí presadiť po 4 rokoch. Robíme to na jar alebo v auguste. Najvhodnejší substrát pre aukubu japonskú je zmes kompostu, listovky a piesku v pomere 2:1:1, alebo kúpime hotovú zmes určenú pre palmy.