Bez starostí? Ako prichystať záhradu pred odchodom na dovolenku

Bez starostí? Ako prichystať záhradu pred odchodom na dovolenku Zdroj foto: Depositphotos

Leto je tu a so sebou prináša teplé slnečné dni a vyťažené dovolenky. Ako sa na ňu pripraviť bez starostí a čo s našou drahocennou záhradou, keď sa chystáme vyraziť na zaslúžený oddych? 

Starosti o rastliny, trávnik a záhradný raj sa nemusia stať nočnou morou. Stačí pred odchodom na dovolenku urobiť niekoľko jednoduchých krokov a zabezpečíte tak, že vaša záhrada bude krásna a zdravá po celú dobu našej neprítomnosti. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko osvedčených tipov, ako prichystať záhradu pred odchodom na dovolenku bez starostí.

Zavlažovací systém

Jedným z krokov pri príprave záhrady na dovolenku je zabezpečenie dodatočného zavlažovania. Ak nemáte automatický zavlažovací systém, uvažujte o jeho inštalácii. Automatický systém môže zabezpečiť pravidelné zalievanie rastlín, trávnika a záhradných záhonov. Ak nie je možné nainštalovať zavlažovací systém, zakúpte si časové spínače pre záhradnú hadicu, ktoré umožnia programovateľné zalievanie.

Takto oživíte svoj trávnik, spoznajte účinné tipy

Mulčovanie

Pred odchodom na dovolenku je dobré použitie mulča. Mulčovanie pomáha udržiavať v pôde vlahu a zaisťuje rast burín. Pokryte preto záhony mulčovacou fóliou alebo organickým mulčom, ako je slama, seno alebo črepník. Mulčovanie pomôže udržiavať pôdu vlhkú a zároveň znižuje potrebu pravidelného zalievania.

Bez starostí? Ako prichystať záhradu pred odchodom na dovolenku
Zdroj foto: Depositphotos

Vytrhanie burín a kosenie

Pred odchodom záhradu vyplejte. Buriny môžu konkurovať rastlinám a pripraviť ich o vodu a živiny, a preto je dôležité ich odstrániť. Trávnik pokoste, aby ste predišli nadmernému rastu počas vašej neprítomnosti.

Presádzanie a hnojenie

Ak máte rastliny vo vnútorných kvetináčoch, je vhodné ich presadiť pred odchodom na dovolenku. Presádzanie pomôže rastlinám získať z novej pôdy viac živín, čo im poskytne dostatočnú výživu počas vašej neprítomnosti. Navyše, pred odchodom ich môžete jemne pohnojiť. Vyberte si vhodné hnojivo, ktoré poskytne rastlinám potrebné živiny na dlhšiu dobu.

Pozor na škodce

Pred odchodom venujte pozornosť škodcom, ktorí by mohli poškodiť vašu záhradu počas dovolenky. Skontrolujte rastliny a odstráňte akýchkoľvek škodcov, ako sú slimáky, hmyz alebo plesne. Ak je to potrebné, použite prírodné prostriedky na odstraňovanie škodcov.

Oslovte suseda

Ak sa obávate, že tieto opatrenia nebudú dostatočné, oslovte priateľa alebo suseda, ktorý sa vám o vašu záhradu postará. Vysvetlite mu potrebné, ako je zalievanie a kontrola škodcov. Aspoň sa budete cítiť uvoľnenejšie počas vášho oddychu.