Prečo ovocné stromy nerodia? Tu sú najčastejšie príčiny

Prečo ovocné stromy nerodia? Tu sú najčastejšie príčiny Zdroj foto: Depositphotos

Tu nájdete príčiny, prečo ovocné stromy nerodia a ako si s tým poradiť.

Ovocné stromy sú obľúbenou súčasťou záhrady a sadov pre svoju schopnosť produkovať chutné a výživné plody. Avšak nie vždy sa nám darí dosiahnuť plnú úrodu z týchto stromov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo ovocné stromy nerodia.

Neprimerané osvetlenie

Jedným z dôležitých faktorov ovplyvňujúcich úrodu ovocných stromov je dostatok slnečného svetla. Nedostatočné osvetlenie môže viesť k nízkej tvorbe kvetov a plodov. Stromy potrebujú denne minimálne 6 až 8 hodín slnečného svetla na to, aby mohli efektívne fotosyntetizovať a vyvíjať plody. Ak je miesto, kde sa nachádza strom, príliš tienisté, môže to vážne ovplyvniť jeho schopnosť produkovať ovocie.

Nedostatočná starostlivosť o pôdu

Pre rast a úrodu ovocných stromov je kľúčová zdravá a vyvážená pôda. Nedostatočné hnojenie, nevhodné pH pôdy alebo nedostatok organického materiálu môžu viesť slabého rastu stromov. Odstrániť tento problém preto môže pomôcť pravidelné hnojenie a dodávanie potrebných živín.

Ako pestovať a starať sa o broskyne: Praktický sprievodca

Chýbajúce opelenie

Mnoho druhov ovocných stromov vyžaduje opelenie, teda prenos peľu zo samčieho kvetu na samičí kvet, aby sa mohol vytvoriť plod. V niektorých prípadoch môže byť za tým nedostatok včiel a iných opeľovačov.

Vek stromu

Ak máte staršie dreviny, môže sa stať, že sa ovocný strom po čase vyčerpá a jeho úroda býva potom slabá.

Nesprávne orezávanie a starostlivosť

Orezávanie stromov je dôležitým procesom, ktorý podporuje ich zdravý rast a tvorbu kvetov a plodov. Rodivosť často výrazne znižuje radikálny a najmä šablónovitý rez bez prihliadania na pestovanú odrodu, tvar, či použitý podpník. O väčšinu úrody sa môžeme pripraviť neprimeraným skracovaním všetkých jednoročných výhonkov pri odrodách, ktoré kvetné púčiky zakladajú prevažne na koncoch.

Ďalším faktom môže byť, že strom dlhodobo trpí nedostatkom vlahy. To sa stáva najmä v prípade mladých stromov, ktoré nemajú vybudovaný dostatočný koreňový systém.

Choroby a škodcovia

Niekedy príčinou malej úrody môžu byť choroby stromov či rôzni škodcovia. Vtedy pomáha aplikovať postrek, záleží však od odrody stromu a od miery rozšírenia choroby či škodcov.