Zdroj foto: Depositphotos
V minulom článku sme si povedali niekoľko príčin, prečo vaše semená nevyklíčia. Tu sú ďalšie bežné dôvody, prečo sa na vašom záhone môže objaviť tento pestovateľský neúspech.
Výsev semena rastlín je nevyhnutnou činnosťou, ktorá čaká na jar každého záhradkára. Či už plodiny predpestujete, alebo ich sadíte priamo na záhon, niekedy sa môže stať, že vaše osivo nevyklíči. Prinášame vám ďalšie bežné dôvody, ktoré spôsobia túto nepríjemnú skutočnosť.
Pred samotným sadením si vždy prečítajte na obale výrobcu, za aký čas by malo osivo vyklíčiť. Ak sa tak nestalo, jedným z dôvodov môže byť aj skutočnosť, že niektoré semená majú hrubý obal či šupku, ktorá im bráni vyklíčiť a je potrebné ju narušiť. Tento proces sa volá skarifikácia semien, t.j. mechanické porušenie vrchných vrstiev. V niektorých prípadoch sa toto poškodenie robí tepelne alebo chemicky ( roztokom kyseliny sírovej alebo hydroxidu sodného ). Našťastie nie je veľa rastlín, ktoré vyžadujú skarifikáciu. Napríklad vlčí bôb a hrášok klíčia rýchlejšie, keď ich obaríte horúcou vodou. Potom sa umiestnia na deň do nádoby so studenou vodou. Jadroviny ako slivka, broskyňa a podobne takisto zvýšia svoju klíčivosť, ak ich vystavíte skarifikácii.
Ďalším častým dôvodom, prečo vaše semená nevyklíčili, je, že ste použili nekvalitné osivo. Skúste potom dať na odporúčania iných záhradkárov a skúsenosti s konkrétnou značkou či s konkrétnym výrobcom, a ak sa vám viackrát stalo, že vám osivo od neho nevyklíčilo, nabudúce sa mu vyvarovať.
Niektorým semenám trvá veľmi dlho, kým vyklíčia. Mnohým dokonca môže trvať niekoľko týždňov, kým vyrastú mladé rastlinky. Takže sa vopred nevzdávajte. Treba mať tiež na pamäti, že čas klíčenia uvedený na obale výrobcu je uvedený za predpokladu, že osivo bude mať zabezpečené ideálne podmienky.
Všetky semená potrebujú na klíčenie trochu svetla a niektoré dokonca o niečo viac. Ak svoje rastliny zasadíte do tmavého kúta a očakávate, že tam budú úspešne rásť, môžete byť sklamaný. Tiež, ak ste semená, ktoré potrebujú dostatok svetla, prikryli príliš veľkým množstvom pôdy, nemusia vôbec vyklíčiť.
Tak ako príliš veľa vlahy, o ktorej sme hovorili v minulom článku, tak aj príliš málo môže mať za následok, že vaše semená nevyklíčia a z vašej úrody nič nebude.
Vašu radosť z úrody paradajok môže často prekaziť pleseň na paradajkách. A čo je na tom…
Prevencia proti škodcom v skleníku je veľmi dôležitá, ak chceme mať bohatú úrodu. Najmä rajčiny…
Bývate v mestskom prostredí a napriek tomu si chcete dopestovať vlastné rastliny? Nevadí. Vlastná záhrada v meste je…
Práve teraz začínajú pučať a rozkvitať ruže, no často im stoja v ceste škodcovia. Ako na ošetrenie…
Liečivé účinky bazy čiernej poznali už naši predkovia. Poďme si pripomenúť, čo všetko dokáže. (viac…)
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…