Biela tekvica: V čom sa skrýva čaro jej pestovania?

biela tekvica Zdroj foto: Pixabay

Biela tekvica nie je vymyslená. Je odrodou vyšľachtenej tekvice a vypestovať si ju môžete už aj u vás doma.

Biela tekvica bola vypestovaná selektívne tak, aby mala bielu až slonovinovú šupku úmyselne. Odrody týchto albínskych tekvíc sa líšia v tvare aj vo veľkosti. Táto zelenina bola vypestovaná záhradkármi zaoberajúcimi sa pestovaním tekvíc ale aj vedcami. Profesor z univerzity v New Hampshire, Brent Loy vyšľachtil bielu tekvicu, ktorú pomenoval Moonshine (preklad: mesačný svit). Táto tekvica bola pokroková vďaka svojej pevnejšej stonke. V Amerike biele tekvice využívajú predovšetkým na ich známy sviatok Halloween. Biela tekvica sa prezýva ako snehová guľa, duchárska tekvica či tekvica Casper.

Nápady, ako na pestovanie rastlín v topánkach

Kedy vysádzať bielu tekvicu

Najlepším obdobím pre výsadbu bielych tekvíc je na jar, po uplynutí rizikových mrazov. Ich dozrievanie trvá zhruba okolo 90 dní, ale majú jednu kuriozitu. Akonáhle biele tekvice pestované vo viniči dozrejú, je potrebné ich vyzbierať, lebo inak hrozí, že zmenia farbu.

Odrody tekvíc semien bielych tekvíc, ktoré si môžete vypestovať, sú: Ľadový medveď, Baby Boo. Hooligan, Full Moon či Cotton Candy.

Biela tekvica
Zdroj foto: Pixabay

Využitie bielej tekvice

Ak sa pýtate, či je biela tekvica jedlá, tak odpoveď je jednoznačné áno. Dužina vo vnútri tekvice je jedlá a ako takú ju môžete použiť v receptoch namiesto oranžovej tekvice. Inak je výborným dekoratívnym materiálom na rôzne vyrezávanie, pretože jej biela farba podnecuje tvorivú fantáziu. Ale pri bielej tekvici nemožno očakávať, že by narástla do gigantických veľkostí. Toto je pravdepodobne jediná nevýhoda pestovania tohto druhu zeleniny. Nemožno ju porovnať s oranžovou tekvicou, ktorá dokáže narásť do gigantických veľkostí.

Tipy na krásne jesenné vence z rastlín, časť I.

Bielu tekvicu môžete využiť aj pri aranžovaní počas Vianoc. Skúste ju previazať červenými stuhami pred vchodové dvere. Vynikajúci kontrast vytvára dokonca aj pri svadobnej a jesennej výzdobe, kde ju môžete umiestniť do stredu stola.

Ak bielu tekvicu správne uskladníte, rovnako ako iné druhy tekvíc, určite vám vydrží cez celé zimné obdobie.