Bobkový list pestovanie a všetko čo treba vedieť

Bobkový list pestovanie a všetko čo treba vedieť Zdroj foto: Depositphotos

Majte vždy po ruke čerstvé korenie pre vašu kuchyňu. Bobkový list pestovanie je celkom jednoduché, ak zabezpečíte správne podmienky. 

Bobkový list (Laurus nobilis) je aromatická rastlina, ktorá je využívaná v kuchyni pre svoj charakteristický chuťový profil. Ak sa ho chystáte začať pestovať, v nasledujúcom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť.

Bobkový list pestovanie, výber správneho miesta

Bobkový list je strom alebo krík, ktorý môže rásť až do výšky 10 metrov. Preto je dôležité miesto na pestovanie, kde bude mať dostatok miesta na rast. Ideálne miesto na pestovanie je slnečné alebo čiastočne zatienené a tiež s dostatočnou vzdialenosťou od iných rastlín a budov.

Pôda

Bobkový list potrebuje dobre priepustnú a pôdu bohatú na živiny. Ak vaša zem nie je dostatočne kvalitná, môžete ju obohatiť organickým hnojivom alebo kompostom. Pôda by mala byť tiež dobre zavlažovaná a mierne vlhká.

Vypestujte si zdravé mikrobylinky. Ktoré semienka použiť?

Výsadba

Bobkový list sa môže pestovať zo semienok alebo z výhonkov. Ak sa rozhodnete pre druhý spôsob, vyberte si zdravý výhonok a odrežte ho od materskej rastliny. Potom odstráňte spodné lístky a umiestnite ho do pôdy. Ešte predtým môžete koniec namočiť do vody a ponoriť do zakoreňovača. Výhonok zahrňte malou vrstvou pôdy a dobre zavlažte. Pokračujte v zalievaní a udržiavaní vlhkosti pôdy.

Starostlivosť o rastlinu

Bobkový list potrebuje pravidelnú starostlivosť. Zabezpečte pravidelné zavlažovanie a udržujte vlhkosť pôdy. Ak rastlina trpí suchom, môžu sa objaviť žlté alebo hnedé lístky.

Rastlinu pravidelne orezávajte, aby ste udržiavali jej tvar. Odporúča sa orezávať rastliny v období od januára do marca.

Problémy s rastlinou

Bobkový list môžu trápiť rôzne problémy. Ak rastlina trpí suchom, môžu sa na nej objaviť žlté alebo hnedé lístky. Ak bylinku postihli škodcovia alebo choroby, môžete ju ošetriť insekticídmi alebo fungicídmi.

Zber listov

Bobkové listy môžete začať zberať po niekoľkých mesiacoch od výsadby. Zber listov by mal prebiehať opatrne, aby sa neublížilo rastline. Odporúča sa zberať len zrelé lístky. Pri zbere odrežte lístok tesne pri vetvičke a neodtrhávajte ho ručne, aby ste nepoškodili rastlinu.

Použitie bobkového listu v kuchyni

Bobkový list sa používa v rôznych kuchynských receptoch. Je súčasťou zmesi korenín, používam sa na ochutenie polievok, mäsových jedál, omáčok a marinád. Je to univerzálne korenie, ktoré môže zlepšiť chuť mnohých jedál.

Tip na záver

Bobkové listy majú vysoký obsah éterických olejov, ktoré sú zodpovedné za jeho charakteristickú vôňu a chuť. Ak chcete zvýšiť chuť a vôňu bobkového listu, môžete ho jednoducho opražiť na suchej panvici, kým nezačne uvoľňovať vôňu.

Bobkový list sa tiež môže použiť na výrobu bobkového oleja. Na to stačí namočiť bobkové listy do rastlinného oleja a nechať ich macerovať niekoľko dní. Tento olej možno použiť ako prísada do rôznych jedál alebo na masážne účely.

Čítajte nás aj nabudúce, dozviete sa, aké zdravotné benefity vám prináša bobkový list.