Bodla vás včela? Tieto domáce lieky vám pomôžu

Bodla vás včela? Tieto domáce lieky vám pomôžu Zdroj foto: Pixabay

Nepríjemné svrbenie po uštipnutí hmyzom sa dá ľahko zmierniť. Bodla vás včela? Tak buďte pripravení. Liek na problém nájdete určite doma. Vyskúšajte naše tipy.

Asi každý z nás pozná nepríjemnosti spôsobené uštipnutím hmyzom. Zväčša vás toto miesto bolí a tvorí sa nepríjemná výražka či pocity svrbenia vás dokážu priviesť priam do šialenstva. Bodla vás včela? Ako si v rýchlosti pomôcť? Je to veľmi jednoduché. Niektoré účinné prírodné lieky máte určite vždy po ruke. Vyskúšajte naše tipy.

Najskôr treba odstrániť žihadlo

Ešte predtým, ako začnete ošetrovať miesto po bodnutí, dobre ho prezrite, či v ňom neostalo žihadlo. Najjednoduchší spôsob, ako žihadlo čo najrýchlejšie odstrániť, je prejsť po mieste vpichu okrajom kreditnej karty alebo jemne nechtom. Na jeho vyťahovanie nepoužívajte pinzetu. Môžete si tak totiž do rany po stlačení žihadla vytlačiť ešte viac jedu.

Hydrosol z medovky lekárskej: Prevoňajte svoj domov zdravím

Čím viac jedu do tela prenikne, tým silnejšiu reakciu organizmu môžete očakávať. Na zmiernenie neželených príznakov, ako je začervenanie, opuch, bolesť alebo svrbenie môžete použiť nasledovné:

Zubná pasta

Prečo zubná pasta pomáha? Nevedia to ani vedci. Predpokladá sa, že pravdepodobne môže neutralizovať kyslosť včelieho jedu.

Nech sú v zubnej paste akékoľvek magické prísady, fungujú. Na bodnutie naneste trochu pasty a nechajte ju zaschnúť. Bodnutie prestane svrbieť. Podľa potreby znova naneste zubnú pastu.

Ľad

Keď vás bodne včela, vaším hlavným cieľom je zastaviť bolesť a potom neskôr i svrbenie. Ľad môže pomôcť v oboch prípadoch. Keď si na štípance priložíte ľadový obklad, pokožku to znecitliví, a to vám pomôže znížiť bolesť, svrbenie a opuch.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je jedna z mála vecí, ktoré stoja veľmi málo, väčšina domácností ju má po ruke a má rôzne možnosti použitia.

Keď vás bodne nabudúce včela, môže vám pomôcť sóda bikarbóna. Vytvorte pastu s vodou a naneste ju na bodnuté miesto. Pomáha upokojiť vaše nepohodlie. Pastu nechajte pôsobiť najmenej 15 minút a podľa potreby ju znovu naneste.