Ako si vyrobiť čistiace prostriedky, ktoré sú netoxické, ale za to účinné

ako si pripraviť čistiace prostriedky Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, že je to tak jednoduché? Postup, ako si vyrobiť čistiace prostriedky zvládne takmer každý z nás. 

Spôsoby, ako si vyrobiť čistiace prostriedky

Hľadáte možnosti, ako ušetriť a mať zároveň doma kvalitné a k životnému prostrediu šetrné čistiace prostriedky? Potom ste na správnej adrese. Tu sú jednoduché recepty.

Ako skrášliť baliaci papier na kvety

Zložky, ktoré potrebujete mať doma

Sóda bikarbóna – Mnohí z vás už vedia, že sóda bikarbóna zabíja pachy v chladničke. Môže tiež zabíjať pachy v topánkach a na iných miestach. Ak sa chcete zbaviť zápachu napríklad v spomínanej obuvi, použite na to starú ponožku a naplňte ju sódou bikarbónou. Ponožku vložte na noc do topánky a nechajte pôsobiť.

Citróny – Citrón má potenciál zabíjať veľa potravinových baktérií. Použitie citrónov spolu so soľou na doske na krájanie, ktorá sa používala na krájanie mäsa, je vynikajúci nápad. Potom dosku stačí zmyť pod tečúcou vodou.

Žlčové mydlo – Výhodou žlčového mydla je, že býva bez vône a šetrné k pokožke. Väčšinou sa dá kúpiť v tuhej forme. Ak ho chcete mať v tekutom stave, jednoducho ho rozmrvte, pridajte vodu a nechajte v nej rozložiť.

Biely ocot – Biely ocot je tiež vhodný na odstránenie zápachu alebo mastnoty či vodného kameňa.

Peroxid vodíka – Dá sa použiť na vyhubenie neželanej buriny či odstránenie niektorých škvŕn.

Recept na univerzálny čistič

Zmiešajte pol pohára octu so štvrtinou pohára sódy bikarbóny a dvoma litrami vody (vhodnejšia je destilovaná voda).
Akonáhle sú ingrediencie dobre premiešané, je dobré pridať buď iba šťavu z polovice citróna, alebo štyri kvapky citrónového éterického oleja.

Recept na odstraňovač plesní

Jednoduchým spôsobom, ako sa zbaviť plesní, je zmiešať jednu tretinu šálky peroxidu vodíka s dvoma tretinami šálky vody. To všetko dajte do rozprašovača a nastriekajte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť najmenej dve hodiny.

Recept na odstraňovač škvŕn z koberca

Pri odstraňovaní škvŕn je dobré vedieť, ako dlho je fľak na koberci a či je príliš veľký. Ak sa vytvoril len nedávno a je malý, môžete na jeho odstránenie použiť zmes octu a vody.

Ak je fľak starší, je ho oveľa ťažšie odstrániť. Ale nie nemožné. Pripravte si zmes soli, bóraxu a octu v rovnakých množstvách. Naneste na škvrnu, dobre vydrhnite a nechajte uschnúť. Po vysušení vysajte vysávačom.