V Británii majú prvého robota na zber malín

zber malín

Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že v mnohých pracovných pozíciách budú postupne stroje nahrádzať ľudí. Pretechnizovaná doba prináša ďalšiu novinku a tou je prvý robot na zber malín.

 

V Británii robot na zber malín

 

Vo Veľkej Británii majú prvého robota na zber malín na svete. O zrod tejto technologickej vychytávky sa postarali ľudia zo spoločnosti Fieldwork Robotics. Vidia v ňom budúcnosť zberu ovocia.  Vývoj prvého robota na oberanie malín vyšiel zhruba na 700 tisíc libier. Nemalá investícia má priniesť zásadné zvýšenie produktivity zberu ovocia. Prognóza hovorí o tom, že robot by mal denne pozbierať viac ako 25 tisíc plodov malín. Človek počas osemhodinovej “šichty” zvládne pozbierať zhruba 15 tisíc.

 

Prvý robot určený na oberanie malín sa ešte stále testuje. Gigant veľký 1,8 metra preukazuje svoje schopnosti a odkrýva svoje nedostatky (na ktorých sa určite bude pilne pracovať) v skleníkoch pestovateľskej firmy Hall Hunter. Robot pracuje na zbere malín pomocou senzorov a 3D kamier, využíva určitú formu umelej inteligencie a jeho ramená zameriavajú dozreté ovocie. Do desiatich sekúnd do zoberú a položia na pripravenú nádobu.

maliny

 

Práca robota lacnejšia ako ľudská

 

Konečná verzia robota na zber malín by mala byť oficiálne uvedená na trh v roku 2020. Mala by mať až štyri páry paží, čím sa zvýši efektivita práce a výrazne zrýchli zber malín. Pracovať by mali všetky štyri páry súčasne a nepretržite 20 hodín. Podľa ľudí, ktorí stáli za vznikom tejto novinky, bolo najťažšie zabezpečiť kvalitnú prácu robota pri rôznych svetelných podmienkach.

 

Zdá sa, že z ekonomickej stránky sa robot na zber malín oplatí. Za kilogram nazbieraných malín sa v Británii zberačom platí zhruba jedna až dve libry. Spoločnosť Fieldwork Robotics však plánuje farmárom prenajímať robota na zber malín za ceny, ktoré budú nižšie. Keďže v Spojenom kráľovstve rastie minimálna mzda a farmári tiež bojujú s nedostatkom sezónnych pracovníkov, niet divu, že o novinku javia veľký záujem.

 

A čo vy, chceli by ste mať takéhoto pomocníka v záhrade?