Bylinkové kúry z rastlín zo záhrady ako podporná liečba

Bylinkové kúry z rastlín zo záhrady ako podporná liečba Zdroj foto: Depositphotos

Mnohí z nás netušia, aký poklad majú v záhrade. Objavte bylinkové kúry z rastlín, ktoré sú vhodné pri ľahkých formách ochorení a aj ako podporná liečba.

Buriny, kríky, pestované bylinky či zelenina skrývajú v sebe množstvo prospešných účinkov na ľudské zdravie. Napríklad tieto bylinkové kúry z rastlín z našej záhrady môžu pomôcť nasledujúcim spôsobom.

Liečivá burina či pliaga, ktorej sa musíme zbaviť? Tu sú tipy

Jarabina vtáčia

Tento menší až stredne veľký strom sa s obľubou vysádza najmä do menších záhrad. Na jar prináša dobre viditeľné biele súkvetia, ktoré sa neskôr zmenia na pekné oranžovočervené plody. Tie sú dôležitou potravou pre vtáctvo. Atraktívne je jesenné sfarbenie jarabiny. Pozor, čerstvé plody sa nekonzumujú, pretože môžu spôsobiť otravu. Jedovaté látky sa odstraňujú sušením alebo prostredníctvom tepelnej úpravy. Po dozretí zbierame celé súplotia.

Plody sa dajú použiť na výrobu lekvárov, vína, kompótov alebo ich sušíme pri teplote 50 °C. Plody jarabiny pomáhajú regulovať činnosť tráviacej sústavy, zlepšujú prietok žlče a účinkujú aj pri zápche.

Bylinkové kúry z rastlín zo záhrady ako podporná liečba
Zdroj foto: Depositphotos

Jarabinový čaj proti prechladnutiu

Na prípravu čaju budeme potrebovať 2 diely sušenej jarabiny, 1 diel sušených plodov čiernej ríbezle a 1 diel sušených listov čiernej ríbezle. Vložíme do termosky a zalejeme vriacou vodou. Uzavrieme a necháme cez noc odstáť. Pijeme teplý.

Majorán záhradný

Bez tejto koreniny si nevieme predstaviť guláše, zemiakové placky a mnohé iné jedlá. Majorán záhradný je letnička, ktorú pestujeme na slnečnom mieste. Zbiera sa kvitnúca vňať aj viackrát do roka. Zrežeme nad zemou asi 5 centimetrov, aby rastlina mohla opätovne vyrásť. Sušíme ju voľne rozloženú v teple a tieni. Majorán podporuje vykašliavanie, pomáha pri bolestiach hlavy,  zlepšuje trávenie a je tiež močopudný.

Inhalácia na vykašliavanie a uvoľnenie plného nosa

Budeme potrebovať 3 polievkové lyžice sušeného majoránu, ktoré zalejeme 1 litrom vriacej vody. Necháme 10 minút lúhovať. Keď teplota trochu klesne, naparujeme si nad výluhom tvár.

Kapusta obyčajná

Kapustu netreba nijak zvlášť predstavovať. To, že ide o zdravú listovú zeleninu, vedia asi mnohí z nás. Kapusta má rada slnečné miesto, výživnú pôdu a výdatnú zálievku. Táto zelenina upravuje naše trávenie a pôsobí aj pri bolesti kĺbov.

Obklad na boľavé kĺby

Povrch jedného alebo až dvoch listov z kapusty narežeme. Večer listom obalíme boľavý kĺb, obviažeme ho a necháme pôsobiť cez noc. Ráno list dáme dole. Obklad sa môže opakovať niekoľko dní za sebou vždy s čerstvým kapustovým listom.