Červy u mačiek sa môžu prenášať na človeka, ako ich odhaliť

Červy u mačiek sa môžu prenášať na človeka, ako ich odhaliť Zdroj foto: Depositphotos

Červy u mačiek netreba podceňovať. Niektoré druhy sú nebezpečné a môžu vám narobiť nepríjemnosti. Takto ich odhalíte včas.

Aj mačka, ktorá je chovaná vo vnútri sa nemusí nepríjemným parazitom v tráviacom trakte vyhnúť. Vedeli ste, že niektoré červy u mačiek, ako napríklad škrkavka Toxocara, sú nebezpečné nielen pre mačky, ale aj pre ľudí? Ak máte podozrenie, že sa červy usadili vo vašom miláčikovi, okamžite ho vezmite k lekárovi.

Nezabúdať na prevenciu, ktorá je dôležitá

Hlavnou metódou prevencie sú antihelmintiká. Tie treba podávať zvieraťu raz za tri mesiace, najmä ak má mačka voľný prístup na ulicu. Nezabudnite tiež pravidelne mačku zbavovať vší, bĺch a kliešťov: tieto parazity sú nositeľmi vajíčok helmintov (sú to tiež červy).

Ďalšie dôležité zásady prevencie

Nákaze červami sa môžete tiež vyhnúť, ak budete dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • mačku nekŕmte surovými rybami, mäsom alebo vnútornosťami;
  • treba pravidelne dezinfikovať vybavenie pre mačky (hračky, kefy);
  • denne čistite podnos a pravidelne vymieňajte podstielku.

Táto prevencia by sa mala vykonávať v prípade všetkých mačiek vo vašej domácnosti, a to bez výnimky. Prevencia je potrebná aj zakaždým pred očkovaním – u mačky, ktorej organizmus je oslabený parazitmi, môžu po očkovaní nastať komplikácie a pred párením – parazity sa môžu preniesť z kocúra na mačku a z nej na nenarodené potomstvo.

mačka a chlapec
Zdroj foto: Depositphotos

Antihelmintiká sú dostupné vo forme tabliet, pást a kvapiek. Ak mačka odmietne užívať liek vo forme tabliet, rozpustite ich vo vode a vstreknite injekčnou striekačkou alebo použite špeciálnu pilulku. Pasta sa správne vytlačí striekačkou na koreň jazyka. Dá sa miešať aj s maškrtami. Kvapky sa aplikujú na chrbát a medzi lopatky mačky, pričom srsť sa musí od seba oddialiť, aby sa liek dostal na kožu a vstrebal.

7 našich zvykov, ktoré môžu stáť mačku život

Príznaky nákazy mačky červami

Hlavným príznakom červov u mačky je porucha trávenia: domáce zviera môže mať zvracanie , hnačku a zápchu. Z tohto dôvodu mačka začne mať problémy s chuťou do jedla: buď bude chcieť jesť viac, alebo naopak vynechať jedlo. Niekedy červy vychádzajú s vracaním alebo stolicou a potom ich možno vidieť. Vajíčka červov sú viditeľné pod mikroskopom, na tento účel sa zvieratám odoberajú výkaly.

Ďalšie príznaky červov u mačiek zahŕňajú:

  • Nafúknuté brucho. Ak vaša mačka vyzerá ako kotná a pritom nie je, môže ísť o parazity v tráviacom trakte.
  • Alergia. Telo reaguje na prítomnosť červov a ich exkrementy. Zvyčajne ide o alergickú kožnú vyrážku.
  • Intoxikácia. Keď je príliš veľa parazitov, ich výkaly môžu otráviť organizmus mačky. Zviera sa stáva letargickým, jeho zdravotný stav sa zhoršuje.
  • Záchvaty kašľa. Pľúca sú jedným z miest, kde sa hromadia červy. Vajíčka parazitov sa najskôr dostanú do krvného obehu a potom do pľúc a odtiaľ do čriev. Preto mačka infikovaná helmintmi môže kašľať.
  • Anémia a vývojové oneskorenie u mačiatok. Pre mačiatka sú červy nebezpečnejšie ako pre dospelé zvieratá. Tým, že sa hladina hemoglobínu znižuje, rastú pomaly a naopak veľmi rýchlo priberajú.