Chatová sezóna klope na dvere. Tri najlepšie tipy pre vašu záhradu

Chatová sezóna klope na dvere Zdroj: www.pixabay.com

Sedíte na verande s pohárom obľúbeného nápoja v ruke či so zaujímavou knižkou. Pohľad vám padne na zapadajúce slnko za neďaleké končiare hôr, oči vám skĺznu po kráse okolitej prírody, započúvate sa do spevu vtákov či cvrlikania svrčkov. Je vám táto krásna predstava povedomá? Je tu leto a s ním aj chatová sezóna. Dokonalý letný relax si užijete na záhrade. Rozhodli sme sa preto priniesť vám niekoľko tipov, ako si svoju záhradku na chate dokonale upraviť a aby vám tieto úpravy nezabrali zbytočne veľa času a námahy.

Keď chata na vidieku, tak určite kvetinová záhrada

Máte vidiecku chatu a neviete čo s okolím? Malou kvetinovou záhradou určite nič nepokazíte. Pozor si treba dať na to, aké druhy kvetín zvolíte. Vyvarovať sa treba typickej mestskej výzdoby, napríklad ihličnanov či okrasných tráv. Záhrada na vidieckej chate by nemala obsahovať ani tuje či borovice. Zamerať by ste sa mali skôr na rastliny typické pre vidiecke záhrady. Experti na záhradnú architektúru odporúčajú voliť napríklad kríkové, resp. popínavé ruže, margarétky, zvončeky a podobne. Ani astrami či chryzantémami nič nepokazíte. Z cibuľovín a hľuzovitých kvetín sa odporúča použiť snežienku, ľaliu, narcis či tulipán.

 Malou kvetinovou záhradou určite nič nepokazíte.
Zdroj: www.pixabay.com

Pohrajte sa s detailami

Každá pekná záhrada na chate či dvor musia mať aj pekné detaily. Vyrastá vám na pozemku nejaký starý strom a chcete ho vyrúbať? Nerobte to, je to nielen štýlové, ale navyše počas horúcich sparných letných dní pod ním nájdete nenahraditeľný tieň a príjemný chládok. Kedysi boli studne nemysliteľnými súčasťami starých domov či chát. Plnili svoju úžitkovú funkciu, dnes skôr plnia funkciu štylistickú či okrasnú. Pekný kamenný obklad, drevená strieška a spestrenie vašej záhrady na chate je na svete.

Každá pekná záhrada na chate či dvor musia mať aj pekné detaily
Zdroj: www.pixabay.com

Pri plote sa experimentovať neoplatí, držte sa klasiky

Chcete zaujať a máte chuť experimentovať? Tak určite nie s oplotením. Vidiecka chata si priam pýta klasický drevený latkový plot. Prílišné experimenty s materiálmi či tvarmi oplotenia nemusia dopadnúť práve najlepšie. Drevený latkový plot si síce vyžaduje určitú údržbu, ale veď chata má poskytnúť aj možnosi na aktívny relax. Toto je jedna z nich. Hitom sa stávajú plastové latky. Pokiaľ si vyberiete kvalitné, tak ušetríte námahu a čas na údržbu. Navyše sa nelesknú a na prvý pohľad sú na nerozoznanie od klasických drevených.

Tak čo, už máte v hlave nápad ako vylepšiť vašu záhradu na chate?