Choroby orecha kráľovského a ako proti nim bojovať

Choroby orecha kráľovského a ako proti nim bojovať Gnomónia orecha kráľovského. Zdroj foto: Depositphotos

Pri pestovaní stromov sa môžeme stretnúť s rôznymi problémami. Choroby orecha kráľovského sú jedným z nich. Ako proti nim bojovať?

Pri pestovaní orecha kráľovského je dôležitý výber odrody. Ak si zvolíme odrodu citlivejšiu na škodce a choroby, môžeme sa stretnúť s mnohými komplikáciami, ktoré môžu zničiť našu úrodu. Často sa mnohým problémom dá i predchádzať.

Vhodné štýly na váš kvetinový balkón – zelená oáza v malom

Choroby orecha kráľovského

Bakteriálna škvrnitosť

Medzi časté ochorenia tohto stromu patrí bakteriálna škvrnitosť, ktorá sa prejavuje čiernymi škvrnami na listoch. Tie sa  neskôr začnú objavovať i na plodoch a celkom ich poškodiť. Pôvodcom je baktéria Xanthomonas campestris pv. juglandis. Choroba sa šíri počas vlhkého a teplého počasia. S ochranou začíname už pred kvitnutím a potom pokračujeme po odkvitnutí.

Ako bojovať proti bakteriálnej škvrnitosti

Na toto ochorenie je vhodný prípravok, ktorý posilňuje prirodzenú obranyschopnosť dreviny. Vhodný je postrek s prípravku Imunofol, Chitosan 5 % a PlanTonic. Nenahraditeľným prípravkom je však CuproTonic s obsahom zníženej dávky medi. V prípade bakteriálnej škvrnitosti, ktorá sa prejavila v predchádzajúcom roku či v období vlhkej jari, je vhodné ošetriť orech kombináciou prípravkov PlanTonic s CuproTonikom v sedem až desaťdňových intervaloch. Ak je nepriaznivé počasie, oplatí sa stromy ošetrovať aj počas kvitnutia, a to prípravkom Chitosan 5%.

Choroby orecha kráľovského
Plody orecha poškodené bakteriálnou škvrnitosťou. Zdroj foto: Depositphotos

Gnomónia orecha kráľovského

Toto ochorenie spôsobuje huba Gnomonia leptostyla, ktorej sa darí najmä počas vlhkého počasia. Ochranu začíname ešte pred opadaním listov počas jesene, a to postrekom CuproTonic, v tomto prípade vyššou dávkou (50 ml na 10 l vody), ktorý zmiešame s BorOil ( 50 ml na 10 litrov vody). Na jar ešte pred pučaním pokračujeme v ochrane postrekom CuproTonic.