Biele ríbezle do vašej záhrady, toto sú zásady pestovania

Najlepšie odrody bielych ríbezlí, toto sú zásady pestovania Zdroj foto: Depositphotos

Rozhodujete sa vysadiť na záhone  biele ríbezle? Aký typ si zvoliť? Predstavujeme vám najlepšie odrody bielych ríbezlí a tiež zásady ich úspešného pestovania.

Čierne a červené ríbezle sú obľúbené u pestovateľov najmä pre skutočnosť, že obsahujú veľmi veľa prospešných látok pre ľudský organizmus. No ak sa rozhodnete pre výsadbu bielych ríbezlí, neobanujete. Sú sladšie ako ostatné odrody a na rastline vyzerajú neuveriteľne. Niektoré sú biele, iné majú žltý alebo ružovkastý odtieň. Potom sú tu ešte priesvitné odrody. Okrem úžitku vám tak skrášlia aj vašu záhradu.

Výsadbu bielych ríbezlí neoľutujete, pretože produkujú rok čo rok. Záleží tiež od správnej starostlivosti o tento ovocný krík.

Rozmnožovanie ovocných kríkov: Tu sú jednoduché zásady

Najlepšie odrody bielych ríbezlí

Blanka

Blanka je vysokoúrodná a odolná rastlina. Výhodou je, že je samoopelivá. Vytvára veľké strapce šťavnatých priesvitných chutných bobúľ, ktoré sú dlhé až 15 centimetrov. Oproti iným odrodám dozrieva neskôr.

Bela

Ak chcete mať nadpriemernú úrodu bielych ríbezlí, vysaďte si odrodu Belu. Tento ovocný krík má chutné žlté bobule, ktoré dozrievajú stredne skoro. Bela je tiež odolnejšia voči jarným mrazom oproti ostatným odrodám.

Versailles

Tieto ríbezle sú žltkavej farby a veľmi lahodnej sladkej chuti. Versailles má tiež o niečo väčšie bobule ako ostatné ríbezľové kríky.

Výsadba bielych ríbezlí

Kľúčom k úspešnému pestovaniu bielych ríbezlí je pamätať na to, že majú radi chladnejšie podnebie.

Požiadavky na slnečné svetlo

Kríky vysádzajte na plné slnko. Treba ich však určite chrániť pred nadmerným slnkom a teplom. Niektorým odrodám sa darí v polotieni. V prípade horúceho počasia zvážte tienidlo.

Požiadavky na pôdu

Biele ríbezle pre úspešný rast potrebujú bohatú a hlinitú pôdu. Pred výsadbou sa osvedčilo zapracovať do zeme hnoj. Ríbezľové kríky preferujú pH 6 až 6,5.

Kedy zasadiť

Tieto ovocné kríky vysádzajte na jar, keď sa rastliny prebúdzajú z vegetačného pokoja. Biele ríbezle sú mrazuvzdorné, ale ak vysádzate sadenice, uistite sa, že najhoršie mrazy sú už za vami.

Ak máte ríbezľu v črepníku a chcete ju presadiť na vonkajší záhon, doprajte jej aspoň týždeň na to, aby si postupne zvykla na zmenu teplotných podmienok.