Jarná únava a spôsoby, ako si s ňou poradiť

Jarná únava a spôsoby, ako si s ňou poradiť Zdroj foto: Depositphotos

Nič sa vám nechce, pociťujete nedostatok mentálnej aj fyzickej energie, chýba vám šťava? Možno vás trápi jarná únava. Predstavíme vám rastliny, ktoré vám ju pomôžu poraziť.

Pocit chronickej únavy či nedostatku energie v marci sa označuje ako jarná únava. Zmeny ročných období dávajú nášmu organizmu poriadne zabrať, nehovoriac o zmenách zimného/letného času. Aby ste prekonali jarnú únavu, nepotrebujete zvyšovať dávky kávy či energetických nápojov. Využite silu, ktorá prichádza priamo z prírody.

Paprika

Paprika je bohatá na vitamín C – tento antioxidant je výborný proti oxidačnému stresu a voľným radikálom v organizme. Štúdia publikovaná v Journal of Orthomolecular Medicine zahŕňala 44 dospelých. Dva týždne každý z nich dostával denne 6 gramov vitamínu C. Účastníci štúdie sa cítili menej unavení a mali tiež nižšie hladiny stresového hormónu kortizolu.

Pšeničné otruby

Vláknina je výborná na trávenie, pravidelné vyprázdňovanie, pomáha znižovať krvný tlak, stabilizuje hladinu cukru v krvi, bojuje proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Tiež nám pomáha cítiť sa viac energicky. Vedci z University of Cardiff zistili, že ľudia, ktorí jedli obilné otruby s vysokým obsahom vlákniny mali menšie kognitívne ťažkosti a boli menej unavení ako ich kolegovia, ktorí nejedli toľko vlákniny. Účastníci mali o 10 % viac energie.

Jarná únava a spôsoby, ako si s ňou poradiť
Zdroj foto: Depositphotos

Tekvicové jadierka

Dajte si za hrsť týchto semienok a popoludňajšia únava a stres sa stanú minulosťou. Tekvicové semienka sú jedným z najlepších zdrojov horčíka, železa, bielkovín či zinku. Sú bohaté na aminokyselinu tryptofán, ktorá pomáha bojovať proti stresu. Keď budete mať nabudúce neodolateľnú chuť na sladkosti či kofeín, siahnite radšej po tekvicových semienkach. Posilnia vaše zdravie a nabijú vás energiou.

Ako konzervovať zemiaky, tento spôsob je jednoduchý

Sladké zemiaky

Čoraz obľúbenejšia potravina v sebe skrýva obrovskú silu. Telu dodáte komplexné sacharidy, vitamíny skupiny B aj horčík. Sladké zemiaky sú veľmi ľahko stráviteľné. Sú výživné a obsahujú kvalitnú vlákninu. Cukor z nich sa do krvného obehu uvoľňuje veľmi pomaly, energiu vám dodávajú rovnomerne a nie nárazovo. Aminokyselina tryptofán zvyšuje produkciu sérotonínu – ten znižuje stres, únavu, depresie. Obsahujú obrovské množstvo vitamínu C.