Takto budete mať bohatú úrodu zemiakov

Takto budete mať bohatú úrodu zemiakov Zdroj foto: Depositphotos

Ak spoznáte špecifiká tejto rastliny a nasledujúce tipy, je väčšia šanca, že budete mať bohatú úrodu zemiakov.

Vedeli ste, že zemiaky nie sú vlastne koreňovou zeleninou, ako ich často označujú? V skutočnosti jedlá časť, ktorú nájdete pod zemou, je zhrubnutá stonka, ktorú poznáme pod termínom hľuza. Ak pochopíte, ako rastú, je väčšia šanca, že budete mať bohatú úrodu zemiakov.

Zemiaky nie sú korienky, ale stonkové hľuzy

Mnoho ľudí si pod pojmom stonky predstavuje nadzemné zelené časti rastlín, ktoré sú medzi listami. Mnohé rastliny však majú stonky, ktoré rastú pod zemou. Napríklad najchutnejšie časti cesnaku, kurkumy a zázvoru sú tiež podzemné stonky.

Rozdiel medzi koreňom a stonkovou hľuzou je v tom, že korene zhromažďujú živiny z pôdy. Hľuzy na druhej strane transportujú živiny z koreňov do listov rastlín. Ku koreňom tiež prenášajú cukry vyrobené zo slnečného žiarenia, ktoré zbierajú listy.

V zemiakoch majú ich podzemné stonky tiež špeciálnu schopnosť uchovávať ďalšie živiny, a nie ich len presúvať. Čiže časť, ktorú jeme, je živinami nabitá stonková hľuza, ktorá má schopnosť vyhnať nadzemnú stonku rastliny. Tu je niekoľko rád, ako mať lepšiu úrodu zemiakov.

Takto budete mať bohatú úrodu zemiakov
Zdroj foto: Deposiphotos

Zasaďte ich hlboko

Viete prečo väčšina ľudí pestuje zemiaky v hlbokých zákopoch? Je to preto, lebo chcú, aby podzemná stonka bola čo najdlhšia. Čím dlhšia je stonka zemiakov, tým viac hľúz môže vyrásť zo stonky. Zemiaky s rozsiahlymi koreňovými systémami majú prístup k väčšiemu množstvu živín v pôde a vytvárajú viac zemiakových hľúz na ukladanie tejto väčšej dávke živín. Zemiaky preto saďte v hĺbke aspoň 5 – 8 cm.

Kopcujte

Zemiaková stonka sa dá predĺžiť aj kopcovaním. To znamená, že hľuzy zemiakov na začiatku nemusíte sadiť až tak hlboko, ale počkáte, kým vyklíčia a potom okolo nich a na ne navrstvíte zem a vytvoríme takzvané kopčeky.

Kopcovanie má dve výhody

Prvou výhodou je skorý rast. Pôda v hĺbke 8 centimetrov je na jar ešte studená, preto rastlina zemiaku nemusí ešte vyklíčiť, lebo bude čakať, kým sa pôda zahreje. To v niektorých oblastiach môže trvať až do júna.

Druhou výhodou je ochrana proti chladu. Keďže stonky zemiakov znesú len slabý mráz, zakrytie mladých výhonkov zeminou ich môže pomôcť ochrániť pred hroziacimi mínusovými teplotami.

Správna veľkosť sadbových zemiakov

Ak zasadíte príliš malý zemiak do pôdy, bude musieť počas rastu zakoreniť a nazbierať živiny, aby sa mohol vydať na dlhú cestu na povrch záhonu. To spomaľuje rast rastlín. Taktiež, ak rastline dôjde energia príliš skoro, môže jednoducho zahynúť vyčerpaním.

Ak zasadíte hľuzu, ktorá je príliš veľká, váš zemiak bude „lenivý“. Bude čakať na teplejšie teploty pôdy. V klimatických podmienkach, ktoré sú začiatkom leta horúce, môže oneskorené úsilie o dosiahnutie slnečného svetla znížiť výnosy, pretože rastliny zemiakov najlepšie rastú v chladnejšom prostredí.

Takisto je lepšie, keď sadíte celé zemiaky ako skrojky.

Ideálny kompost: Takto ho treba ošetrovať.

Dodajte do pôdy živiny

Skvalitnením vašej pôdy môžete taktiež prispieť k lepšej úrode zemiakov. Najideálnejšie, ak minimálne 4 – 6 mesiacov pred výsadbou zapracujete do zeme čerstvý kravský hnoj.