Srny ako škodca v záhrade. Tipy, ktoré pomôžu

Srny ako škodca v záhrade. Tipy, ktoré pomôžu Zdroj foto: Depositphotos

Srny ako škodca v záhrade vie zničiť celú vašu úrodu. Poradíme vám, čo robiť , aby sa vašej zelenej oáze radšej na míle vyhli.

Lane a srny sú krásne zvieratá, ale napriek tomu dokážu mnohým záhradkárom znepríjemniť život. Patríte k nim a potrebujete poradiť, aby vám neničili úrodu ďalej? Vyskúšajte nasledujúce rady. Srny ako škodca v záhrade sú totiž nepríjemným problémom.

Nevysádzajte rastliny, ktoré srny milujú

Srny obľubujú niektoré plodiny z vašej záhradky, ktoré ich priam lákajú. Medzi ich pochúťky patrí napríklad šalát, fazuľa alebo hrach.

Ďalším lákadlom sú kvety ako sirôtky.

Vysoká zver nevie odolať ani ovocným stromčekom. Dobrou radou je, ktorá platí hlavne počas zimy, nedávať opadané jablká na hnojisko vo vašej záhrade. Toto poslúži doslova ako návnada pre srny a jelene, ktoré v snahe dostať sa za potravou často zničia i ploty .

Rastliny vysaďte blízko vášho obydlia

Ak napriek tomu chcete na svojom pozemku pestovať šaláty či iné pochúťky laní, vysaďte ich  čo najbližšie k vášmu domu.

Kedy a ako sadiť ľalie, spoznajte užitočné tipy

Vysaďte voňavé bylinky

Jeleň má veľmi citlivý nos. Takže ak ho chcete držať preč od pestovaných plodín, vysaďte v blízkosti zeleniny rastliny, ktoré mu nevoňajú.

Môžete to dosiahnuť pestovaním napríklad cesnaku, levandule alebo pažítky. Okrem repelentného účinku na srny z týchto rastlín budete mať aj iný úžitok.

Srny ako škodca v záhrade. Tipy, ktoré pomôžu
Poškodený strom vysokou zverou, zdroj foto: Depositphotos

Ďalšie tipy ako odohnať srny z vašej záhradky

Nahraďte lákadlá pre srny podobnými rastlinami

Skúste napríklad sirôtky nahradiť tulipánmi alebo narcismi, ruže s menším počtom tŕňov nahraďte odrodou, ktorá ich má naopak viac.

Okolo záhrady umiestnite živý plot

Možnosťou, ktorá môže pomôcť zabrániť preniknúť laniam na váš pozemok je tiež živý plot. Ten by mal byť hustý a dostatočne vysoký. Ak sa poistíte ešte pletivom alebo inou pevnou ohradou, budú to mať tieto milé zvieratá naozaj sťažené.

Ideálny kompost: Takto ho treba ošetrovať.

Dobrou voľbou pre živé kríky je krušpán.

Nekŕmte vtáky

Aj keď zvieratkám treba najmä počas zimy pomáhať, neumiestňujte kŕmidlo na svoju záhradu. Práve ono totiž  predstavuje lákadlo pre vysokú zver, takže okrem vtákov budete mať na pozemku aj srny.

Urobte trochu hluku

Jelene sú veľmi plaché stvorenia. Nemajú radi zvuky, najmä tie, ktoré sú pre nich neznáme. Takže ak máte problém s vysokou zverou, urobte si strašiaka, ktorý ich odplaší.

Nápadov existuje veľmi veľa. Napríklad zo starých plechoviek, fliaš a podobne.

Použite na záhrade svetelné senzory

Svetlá, ktoré reagujú na pohyb vo vašej záhrade, poslúžia nielen vám, ale odplašia i srny, lane a jelene.

Nechajte psa pusteného

Ak máte problém s vysokou zverou, potom jednoducho pustite psa. No pozor, aby vám nenarobil ešte väčšiu škodu ako lane.