Čierna reďkovka, spoznajte úžasné účinky

Čierna reďkovka, spoznajte úžasné účinky Zdroj foto: Depositphotos

Čierna reďkovka je nenápadná, no mimoriadne hodnotná zelenina, ktorá sa často prehliada v ponuke ovocia a zeleniny. Napriek tomu, že jej vonkajší vzhľad nie je taký atraktívny ako u iných druhov zeleniny, skrýva v sebe mnoho liečivých a výživných látok. Spoznajte úžasné účinky čiernej reďkovky a zistite, prečo by mala byť súčasťou vášho jedálnička.

Výživové bohatstvo čiernej reďkovky

Čierna reďkovka má popraskanú, drsnú pokožku a vo vnútri ukrýva bielu, tvrdú dužinu. Po nastrúhaní sa ukáže jej šťavnatosť a výrazná chuť. Táto zelenina je bohatá na vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém a zvyšuje nervovo-svalové reakcie. Okrem toho obsahuje vitamín PP, ktorý ovplyvňuje energetický metabolizmus, kyselinu pantoténovú, ktorá zabraňuje poruchám tráviacej sústavy, a ďalšie vitamíny B1, B2 a E.

Minerály a stopové prvky

Čierna reďkovka je zdrojom dôležitých minerálov ako draslík, vápnik, síra a horčík. Draslík pomáha eliminovať prebytočnú vodu z organizmu a uvoľňuje svalové zášklby spôsobené únavou. Vápnik je nevyhnutný pre zdravie kostí a zubov a vstrebáva sa oveľa lepšie ako vápnik z mlieka. Síra napomáha pri metabolizme aminokyselín a bielkovín, zatiaľ čo horčík predchádza kŕčom a tenzii.

Jahoda obyčajná, toto sú jej najväčší škodcovia

Liečivé účinky a tradičné použitie

Čierna reďkovka je známa svojimi liečivými vlastnosťami. Obsahuje horčičné semená, ktoré jej dodávajú štipľavosť a zároveň liečivé schopnosti. Tieto vlastnosti ju stavajú do radu s inými liečivými rastlinami ako zázvor, chren a čili papričky. Reďkovka podporuje trávenie, činnosť žlčníka a chuť do jedla. Má priaznivý vplyv na pečeň a pomáha vylučovať toxíny z tela.

Účinky na zdravie

  • Posilnenie imunitného systému: Vysoký obsah vitamínu C podporuje obranyschopnosť organizmu.
  • Zlepšenie trávenia: Stimuluje činnosť žlčníka a podporuje tráviace procesy.
  • Detoxikácia: Pomáha vylučovať škodliviny z tela, čím zlepšuje funkciu pečene.
  • Úľava od stresu a nespavosti: Čierna reďkovka má schopnosť uvoľniť stres a zlepšiť kvalitu spánku.
  • Proti zachrípnutiu: Šťava z čiernej reďkovky zmiešaná s medom je účinným prostriedkom proti zachrípnutiu a zahlieneniu priedušiek.

Ako ju konzumovať

Čierna reďkovka je najlepšia čerstvá a surová. Môžete ju pridať do šalátov, k chlebu s maslom či syrom. Tepelnou úpravou by sa znehodnotil obsah vitamínu C, preto je vhodné ju konzumovať surovú.

Čierna reďkovka je skutočný liečivý zázrak, ktorý by nemal chýbať vo vašej kuchyni. Je bohatá na vitamíny, minerály a liečivé látky, ktoré majú mnohé zdravotné výhody. Skúste ju zaradiť do svojho jedálnička a spoznajte jej úžasné účinky na vlastnej koži.