Čierne kvety na vytvorenie kontrastu, časť I.

čierne kvety Zdroj foto: Pixabay

Čierne kvety v záhrade poskytujú zaujímavý kontrast k žiarivým letným farbám alebo romantickým pastelovým.

Čierne kvety na vytvorenie kontrastu

Žiadny kvet nie je skutočne čierny, iba okvetné lístky sú sfarbené do tmavých farieb, ako sú fialová, modrá či hnedá. Niektoré sú sfarbené tmavšie, niektoré bledšie, a pripomínajú čierny odtieň. Slnečné potreby čierne sfarbených kvetov sa líšia od druhu rastlín. Niektoré potrebujú viac svetla než iné. Čierny kvet, ktorý rastie iba v tieni, zvykne byť o niečo tmavší v porovnaní s inými. Skúste si posadiť svoje čierne kvetiny pred pozadie neónovozeleného lístia, jasne oranžových kvetov alebo jasne bielych kvetov a budete mať tak najnovší farebný trend na záhrade. Keď sa svetelné lúče rozhodnú pohrať s okvetnými lístkami čiernych kvetov, vytvoria magický odlesk.

V čom spočíva tajomstvo krásy orchideí?

„Polnočný“ mak

Vedeli ste, že mak môže mať okrem červenej aj čiernu farbu? V skutočnosti nie je úplne čierny, ale je tmavovínovej farby, ktorá v odleskoch slnka vytvára obraz čierneho odtieňa. Na rozdiel od rôznych iných hybridných kvetov, ktorých semená sú ťažko prístupné, sú semená čierneho maku bežne dostupné. To znamená, že si ich môžete vysadiť aj u vás na záhrade a mať magický kútik impozantného tmavého maku, ktorý môže vo vašej záhrade vytvoriť zaujímavý kontrast hlavne počas letných mesiacov.

Sirôtky

Sirôtky sú extrémne mrazuvzdorné jednoročné rastliny. Dokážete si predstaviť ten nádherný kontrast, ktorý vytvoria vyskakujúce čierne kvety sirôtok na bielom snehu? Prežijú aj v drsných podmienkach zimy. Vysadte ich ešte v júli a už na jeseň budete mať prvé kvety. Rovnako ako potom ešte druhýkrát na jar, keďže ide o dvojročné rastliny. Sirôtky zvyknú ľudia pestovať na cintorínoch pre svoj pestrofarebný vzhľad. Keďže však v sebe ukrývajú aj čierny pigment, môžete si z nich doma vytvoriť skalku farebných rastlín alebo zasadiť popri točitých schodoch do záhrady, ak nejaké máte. Vytvoria tak zaujímavý dizajn chodníka.

Čierny tulipán

Holandský kvet sa vám oplatí pestovať vždy masovo, pretože vo väčšom množstve vytvárajú krajší dojem. Čierny tulipán môžete pestovať priamo aj s inými farbami. Je dosť možné, že sa vám podarí vypestovať aj nejaký hybridný druh, ktorý bude mať zaujímavú kombináciu farieb.