Čo burina prezrádza o našej pôde v záhrade

Čo burina prezrádza o našej pôde v záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Burina. V slovníku záhradkára večný nepriateľ. Čím skôr sa jej zbaviť, tým lepšie. No pozor vážení, v duchu hesla všetko zlé je na niečo dobré, aj burina vám môže byť nápomocná. Dokáže vám prezradiť mnoho o vašej pôde.

Plevel je rastlinou, ktorá chce rásť tam, kde si človek myslí, že by nemal. Samozrejme, invazívna burina, ktorá strpčuje prácu poľnohospodárom, je skutočné zlá a ťažko na nej hľadať niečo pozitívne. No plevel rastúci v bežných záhradkách vám môže pomôcť v tom, že vám veľa napovie o stave vašej pôdy. Len treba vedieť, ako ho čítať.

Čo prezrádza burina o vašej pôde

Nie je to žiadna veda, stačí sa len vedieť trošku orientovať vo vašej burine. Pokiaľ v nej prevláda skorocel, žihľava či tráva ide o ťažkú hlinenú pôdu. Ak vaša burina obsahuje výdatne šťavelu, bodliakov, rebríčka obyčajného či žihľavy, ide o suchú a piesčitú pôdu. Pokiaľ sa vo vašej záhrade dobre darí čakanke, mrlíku bielemu či portulake zeleninovej tento plevel jasne signalizuje, že ide o veľmi úrodnú pôdu. Takže rast tejto buriny vás v konečnom dôsledku môže tešiť.

Spoznajte zimné odrody tekvíc do vašej záhrady

Ak vaša záhrada zarastá divou mrkvou, čakankou, žeruchou či hviezdicou, vaša pôda sa podobá na základnú pôdu. Kyslú pôdu máte v prípade hojného výskytu skorocelu, šťavelu či žihľavy dvojdomej. Že máte kompaktnú pôdu vám prezradí čakanka, krídlatka či pohánkovec, púpava alebo pupenec. A čo prezrádza štiav, praslička, hviezdica, ostrica a vŕba? Že vaša pôda je premočená.

Niektorá môže dokonca liečiť

Odborníci odporúčajú kúpiť si atlas burín a zamerajte sa na tie druhy, ktoré rastú vo vašom regióne. Spoznajte, aké buriny rastú vo vašej záhrade, spoznáte tak lepšie aj svoju pôdu. Vďaka tomu môžete prispôsobiť svoje ďalšie kroky a vaša záhrada sa vám len poďakuje. Zapamätajte si, že burina nie je len nepriateľ. Dá sa z nej mnohé zistiť a v neposlednom rade, niektoré druhy buriny sú aj skvele využiteľné, sú jedlé alebo niektoré byliny majú rokmi overené liečebné účinky, ako napríklad spomínaný rebríček obyčajný či skorocel.