Ďatelina v trávniku, takto sa jej zbavíte

Ďatelina v trávniku, spôsoby, ako sa jej zbaviť. Zdroj foto: Depositphotos

Ďatelina v trávniku vie často pokaziť jeho vzhľad. Tu sú tipy, ako sa jej zbaviť.

Ďatelina je rastlina, ktorá sa často objavuje v trávnikoch. Môže sa zdať neškodná a dokonca niektorí ľudia ju považujú za príjemnú zmenu v trávnatom poraste, no pre väčšinu z nás je nočnou morou. Ak patríte medzi nich, tu sú spôsoby, ako sa jej zbaviť a ďatelina v trávniku nebude viac problémom.

Kosenie trávnika na správnu výšku

Kosenie trávnika na správnu výšku je dôležitý úkon pre zdravý trávnik. Pomáha tiež bojovať s ďatelinou. Tejto rastline sa dobre darí na nižších trávnikoch, takže ak kosíte príliš nízko, môže sa stať, že sa jej v tomto poraste bude dariť. Preto sa odporúča kosiť na výšku 6-7,5 cm.

Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika môže zlepšiť rast trávy a jej zdravie, čím sa zároveň zníži pravdepodobnosť rastu ďateliny. Odporúča sa používať hnojivá s vyšším obsahom dusíka a draslíka, ktoré pomáha stimulovať rast trávy a zlepšiť jej vzhľad.

Máj v záhrade: Ako sa postarať o zdravý rast rastlín?

Použitie herbicídov

Ak sa chcete rýchlo a efektívne zbaviť ďateliny, môžete použiť herbicídy. Existuje niekoľko druhov herbicídov. Je dôležité pred nákupom prečítať návod na použitie a dodržiavať odporúčané dávkovanie a postup aplikácie.

Herbicídy sú špeciálne formulované chemické látky používané na kontrolu burín a iných nežiaducich rastlín. Použitie herbicídov môže byť účinným spôsobom ako odstrániť ďatelinu v trávniku. Existuje niekoľko druhov herbicídov, ktoré sú špeciálne vyvinuté na elimináciu ďateliny, vrátane herbicídov obsahujúcich chemikálie ako je triklopyr alebo fluroxypyr.

Použitie octu

Ak sa chcete zbaviť existujúcej ďateliny, jednou z možností je postriekať ju octom (kyselinou octovou). Pozor však na okolie, lebo často je ťažké oddeliť ďatelinu od trávnika. Ocot je neselektívny herbicíd: Nie je určený na ničenie len konkrétneho druhu rastlín. Z tohto dôvodu sa uistite, že ho neaplikujete vo veternom dni, ani ho nestriekajte v deň, keď má byť podľa predpovede dážď, ktorý zmyje produkt z listov.