Objavte tajomstvá odborníkov: 7 účinných metód, ako zastaviť krtkov vo vašej záhrade

Objavte tajomstvá odborníkov: 7 účinných metód, ako zastaviť krtkov vo vašej záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Krtko (Talpa europaea) je podzemný cicavec, ktorý môže spôsobiť značné problémy v záhradách a na poliach. Preto objavte tajomstvá odborníkov a spoznajte 7 overených metód, ako sa zbaviť krtkov vo vašej záhrade. Tieto rady sú založené na odbornom názore a skúsenostiach záhradkárov.

Objavte tajomstvá odborníkov, ako sa zbaviť krtka. Tu sú dobré rady.

Vibrácie a zvuky ako prostriedok na odohnanie krtkov

Krtkovia sú veľmi citliví na vibrácie a zvuky. Jednou z možností, ako ich odradiť od kopania, je vytvoriť vibrácie v pôde pomocou plechových nádob alebo hrkotajúcich plechoviek. Krtkovia môžu tieto vibrácie vnímať ako nebezpečenstvo a môžu sa rozhodnúť opustiť oblasť. Pre účinnosť tejto metódy je dôležité plechovky správne umiestniť a pravidelne ich kontrolovať.

Živý odchyt krtka a premiestnenie zo záhrady

Táto metóda spočíva v odchytení krtka a následnom presunutí do vzdialenejších prírodných lokalít. Je dôležité postupovať eticky a dbať na to, aby krtkovia neboli zranení alebo stresovaní pri manipulácii s nimi. Túto metódu je najlepšie realizovať na začiatku jari, pred obdobím rozmnožovania, aby sa minimalizoval vplyv na populáciu krtkov.

Podpora prirodzených nepriateľov krtkov

Krtkovia majú v prírode prirodzených nepriateľov, ako sú sovy, jastraby alebo lasice. Posilnenie prirodzených ekosystémov a podpora týchto druhov vo vašej záhrade môže prispieť k redukcii počtu krtkov.

Ekologická záhrada: 12 skvelých tipov ako na to

Použitie prírodných repelentov

Krtkovia majú veľmi citlivý čuch a niektoré zápachy, ako napríklad cibuľa, cesnak, citrón, ocot alebo pomarančová kôra, môžu byť pre nich nepríjemné. Príprava odvarov alebo použitie týchto prírodných repelentov v norách môže pomôcť zmierniť ich prítomnosť vo vašej záhrade. Pre lepší účinok je dôležitá pravidelná aplikácia.

Cibuľové a cesnakové šupky

Rovnako ako pri prírodných repelentoch, aj cibuľové a cesnakové šupky môžu byť účinným prostriedkom na odohnanie krtkov vďaka ich silnému zápachu. Vložte šupky do dier, ktoré krtko vytvoril, a zalejte ich vodou. Táto metóda je ekologická a ekonomická, pretože šupky sa získavajú z bežných kuchynských odpadov.

Aromatické guličky

Krtkovia sú citliví na silné vône, a preto môžu byť účinné aj aromatické guličky, ktoré sa bežne používajú v toaletách. Umiestnite guličky do krtkových nor a sledujte, ako sa krtkovia stiahnu z oblasti. Je však potrebné zohľadniť, že niektoré guličky môžu obsahovať chemikálie, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na životné prostredie.

Využitie bazových listov a konárikov

Baza (Sambucus) je rastlina s intenzívnym zápachom, ktorý môže byť pre krtkov nepríjemný. Vložte listy alebo konáriky bazy do krtkových dier ako prirodzený repelent. Táto metóda je šetrná k životnému prostrediu a zároveň vám umožní využiť rastliny, ktoré už máte vo vašej záhrade.

Pri výbere metódy na zastavenie krtkov vo vašej záhrade je dôležité zohľadniť individuálne potreby, možnosti a preferencie. Vždy sa pokúste postupovať eticky a s ohľadom na životné prostredie. Mnohé z týchto metód môžu byť kombinované pre ešte účinnejší prístup. Nezabúdajte, že krtkovia sú súčasťou ekosystému a ich prítomnosť tiež prináša určité výhody, ako je prevzdušňovanie pôdy a regulácia škodcov.