Čo treba robiť v máji vo vašej záhrade

čo treba urobiť v máji Zdroj foto: Pixabay

Či už so záhradkárčením začínate, alebo ste už skúsený pestovateľ, poďme si zrekapitulovať, čo treba robiť v máji na záhrade.

Ak si nie ste istí, na čo sa tento mesiac zamerať, alebo máte málo času na pestovanie rastlín, ste na správnom mieste! Tu nájdete stručne, čo treba robiť v máji vo vašej záhrade.

Záhrada v máji

Máj je jedným z najrušnejších mesiacov v záhrade. Všetko rastie, takže vás čoskoro čaká veľa starostlivosti o rastliny. Zároveň je možné stále vysádzať ďalšie plodiny. Keď si k tomu pripočítame nutkanie pohodlne sa usadiť a vychutnať si slnečné lúče, niet divu, že v tomto ročnom období trávime v záhradách oveľa viac času.

Tieto kvety včely milujú, máte ich v záhrade?

Postarajte sa o burinu

Asi každý pozná, že v máji okrem pestovaných rastlín bujne rastie aj burina. Nezanedbajte to. Ľahšie sa totiž pleve malá burina, ako tá, ktorá sa rozrastie na celý pozemok. Zelenina a ovocie potrebujú dostatok živín, aby prosperovali, preto odstráňte nežiadúci plevel čím skôr.

Postarajte sa o trávnik

Tráva je teraz v období rastu, takže pravdepodobne budete musieť tento mesiac trávnik pravidelne kosiť. Ak je dosť suché počasie, zdvihnite nože kosačky, aby ste trávu menej zaťažovali. Ak váš trávnik vyzerá trochu horšie, môžete použiť hnojivo na trávnik, ktoré mu dodá podporu a povzbudí jeho rast. Zbavte ho tiež burín ešte predtým, ako začnú kvitnúť. Orezanie okrajov trávnika je tiež rýchly a ľahký spôsob, ako vylepšiť jeho vzhľad.

Začínate s bylinkami? Rozhodnite sa pre tie správne

V prípade potreby polievajte

Polievanie je v máji ďalšou veľkou časťou záhradníckych prác. Keď sa počasie oteplí, vaše rastliny budú vyžadovať viac vody. Zatiaľ síce je máj daždivý, ale buďte pripravení na leto. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste polievanie zefektívnili. Ušetrí to nielen váš čas, ale aj vaše rastliny budú rásť zdravšie.

Nepolievajte málo a často. To povzbudzuje burinu v raste a môže tiež spôsobiť, že ku koreňom rastlín sa ani vlaha nedostane. Namiesto toho pôdu okolo rastlín zalievajte naozaj dôkladne a vytvorte okolo nich malé jazierka, aby voda mohla skutočne vsakovať. Zalievanie týmto spôsobom vytvorí pestovaným plodinám dotatok vlahy, takže by ste mali polievať menej často.

V tomto ročnom období venujte osobitnú pozornosť rastlinám pestovaným v kvetináčoch. Kvety v nádobách vysychajú oveľa rýchlejšie ako rastliny pestované v zemi, takže ich možno budete musieť polievať častejšie.