Najzdravšia listová zelenina z našich záhrad. Pestujete ju aj vy?

najzdravšia listová zelenina Zdroj foto: Pixabay

Poznáte, ktorá najzdravšia listová zelená zelenina sa pestuje v našich záhradách? Možno sa oplatí vysadiť ju na svojej záhrade. 

Zelenina je dôležitou súčasťou zdravej výživy. Je nabitá vitamínmi, minerálmi i vlákninou, a navyše býva níkokarolická. Strava, ktorá je bohatá na listovú zeleninu, môže ponúknuť množstvo zdravotných výhod vrátane zníženého rizika obezity, srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a depresií.

Najzdravšia listová zelenina z vašej záhrady

Kel

Kel je považovaný za jednu z najviac výživných potravín na planéte vďaka množstvu vitamínov, minerálov a antioxidantov. Napríklad 67 gramov surového kelu obsahuje 684% dennej hodnoty pre vitamín K, 206% pre vitamín A a 134% pre vitamín C.

Špenát siaty plný železa: Chyba v desatinnej čiarke alebo pravda?

Obsahuje tiež antioxidanty, ako je luteín a betakarotén, ktoré znižujú riziko chorôb spôsobených oxidačným stresom. Kel si zachováva najviac živín, keď je surový, pretože varením sa môže znížiť jeho nutričná hodnota.

Žerucha

O žeruche a jej liečivých účinkoch sa hovorilo už pred stáročiami. Napríklad extrakt z tejto listovej zeleniny pomáha blokovať množenie rakovinových kmeňových buniek. Nájdete v nej tiež veľa vitamínu K, C, minerály ako vápnik, horčík, železo a draslík. Žerucha obsahuje antioxidanty betakarotén, zeaxantín a luteín.

Kapusta

Táto prospešná zelenina skrýva v sebe glukozinoláty. Niektoré štúdie zistili, že potraviny, ktoré obsahujú tieto rastlinné zlúčeniny, môžu mať protirakovinové vlastnosti, najmä proti rakovine pľúc a pažeráka. Ďalšou výhodou kapusty je, že sa dá fermentovať a zmeniť na kvasenú kapustu, ktorá poskytuje množstvo zdravotných výhod, ako napríklad zlepšenie trávenia a podpora imunitného systému. Môže dokonca pomôcť aj pri chudnutí.

Šalát

Keď je reč o zdravej listovej zelenine, nemali by sme zabudnúť na hlávkový šalát. Môže sa pochváliť obsahom vitamínu B1, B2, B6, C, E, K, vitamínu A – karotény, niacínu-B3, kyseliny listovej-B9 aj pantotenovej-B5 a biotínu-B7. Je v ňom tiež chróm, mangán, selén a nikel. Vďaka obsahu lipidov okrem iných zdravotných výhod znižuje riziko vzniku srdcovocievnych chorôb, okysličuje bunky a zmierňuje stres. 

Rukola

Táto zelenina je obľúbená vďaka mierne korenistej chuti a malým listom, ktoré sa dajú ľahko zapracovať do šalátov alebo použiť ako ozdoba. Rovnako ako iná listová zelenina, je nabitá výživnými látkami, ako sú pro-vitamín A karotenoidy a vitamíny B9 a K.

Je to tiež jeden z najlepších zdrojov potravinových dusičnanov, zlúčeniny, ktorá sa vo vašom tele premení na oxid dusnatý. Dusičnany môžu pomôcť znížiť krvný tlak a zlepšiť prietok krvi.