Čo treba sadiť v máji: Tu je záhradnícky kalendár

Čo treba sadiť v máji: Tu je záhradnícky kalendár Zdroj foto: Depositphotos

Traja zamrznutí sú už za nami a pre mnohých záhradkárov to znamená veľa práce. Čo treba sadiť v máji? Poďme si na to posvietiť. 

Keďže je jar v plnom prúde a leto je už za rohom, väčšinou býva máj dosť nabitým mesiacom pre záhradkárov. Ak chcete tento mesiac zasiať, pestovať a sadiť zeleninu, ovocie alebo kvety, tu je niekoľko nápadov, čo treba sadiť v máji.

Kvety vhodné na výsadbu v máji

Kapucínka

Prečo si zasadiť kapucínku? Existuje veľa skvelých dôvodov. Ľahko sa pestuje zo semena, miluje chudobnú pôdu, je to popínavá rastlina, ktorá vytvára krásnu stenu a jej kvety okrem toho, že vyzerajú nádherne, sa dajú navyše jesť. Kapucínky sú tiež skvelou voľbou na zoznámenie detí so záhradou.

Ako na správne hnojenie ovocných stromov?

Letničky do kvetinovej záhrady

Ak sa vám tento rok nepodarilo vypestovať jednoročné alebo dvojročné kvety zo semien, teraz je ten pravý čas kúpiť ich ako priesady a dať svojej záhrade farebný šmrnc. Letničky vytvoria krásne dekorácie v závesných košoch a oživia nielen záhradu, ale i váš balkón. Ak sadíte do nádob a košov, skúste použiť kvalitný substrát a nezabudnite svoje rastliny poliať zálievkou s pridaním hnojiva, pretože si môžu rýchlo vyčerpať živiny z pôdy.

Kvety pre opeľovače

Nemali by sme zabúdať ani na naše včely a ostatných opeľovačov, ktorí sú pre bohatú úrodu potrební. Ak tento mesiac do svojej záhrady pridávate kvitnúce rastliny, skúste zahrnúť niektoré odrody, ktoré poskytujú dobrý zdroj nektáru alebo peľu – najideálnejšie, ak majú oboje – pre opeľujúci hmyz. O vhodných kvetoch pre spomínaný hmyz, si povieme v ďalšom článku.

Čo treba sadiť v máji: Tu je záhradnícky kalendár
Zdroj foto: Depositphotos

Prichystajte si kvety na budúci rok

Môžete tiež vyskúšať výsev semienok kvetov, ktoré vám zakvitnú na budúci rok. Dvojročné rastliny vytvárajú listy v prvom roku a kvitnú v druhom roku. Náprstníky, sedmokrásky, nezábudky, sirôtky a topoľovky – to všetko sú populárne kvetiny pre skrášlenie vašej záhrady.

V budúcom článku si povieme, ktorá zelenina je vhodná na výsadbu v máji.