Čo treba vedieť pre správny zimný rez rastlín

čo treba vedieť pre správny zimný rez Zdroj foto: Pixabay

V minulom článku sme si prezradili, ktoré rastliny potrebujú zimný rez. Čo treba vedieť, aby sme ho urobili správne?

Zimné orezávanie rastlín, kríkov a stromov je v prípade niektorých druhov veľmi dôležité. Keď už vieme, ktoré rastliny potrebujú ostrihať, čo treba vedieť, aby sme to urobili správne?

7 tipov pre správny zimný rez

1. Strihajte v pravý čas

Naplánujte si zastrihávanie počas mierneho suchého dňa. Najlepšie je, keď nepršalo alebo nesnežilo ani počas predchádzajúcich dní. Suché počasie zabráni šíreniu chorôb rastlín prenášaných vodou. Zabraňuje tiež poškodeniu pri nízkych teplotách. Rastliny nerežte ani príliš skoro, pretože rezy vyschnú, ak teploty po prerezaní príliš neklesnú.

2. Odstráňte suché a choré vetvy

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je odrezať suché a choré konáre, najmä ak ich poškodil sneh a ľad. Pri hľadaní chorých a poškodených konárov venujte zvýšenú pozornosť svojim stromom a kríkom. Jablkové stromy potrebujú odstránenie všetkých konárov infikovaných hubovými ochoreniami a stromy magnólie majú často odumreté vetvy kvôli vädnutiu  spôsobenému chorobou verticillium.

Rez ruží, praktické rady, ako na to

3. Odstráňte tiež konáre, ktoré sa križujú

Prekríženie alebo vzájomné trenie konárov nie je pre vašu rastlinu dobré. Postupom času, keď sa navzájom trú a narážajú do seba, to môže spôsobiť poškodenie konárov. Takéto poškodenie je problematické, pretože poskytuje škodcom a chorobám zraniteľné miesto na napadnutie vašej rastliny.

4. Myslite na cirkuláciu vzduchu

Nedostatok cirkulácie vzduchu vo vašich rastlinách je jednou z hlavných príčin vzniku plesňových chorôb. Prúdenie vzduchu okolo rastlín môžete zvýšiť odstránením prerastených a menších konárov vnútri koruny stromu.

5. Odrežte púčiky

Najlepšie miesto na rezanie konárov je v uzle, kde sa vetva alebo vetvička spája s druhou. Ak máte mladé kríky alebo stromy, je dôležité orezať aj púčiky, pretože tak rastlina svoju energiu venuje do rozvoja silného koreňového systému.

6. Udržujte správny tvar koruny

Aby ste udržali svoje kríky a stromy správne tvarované, pracujte na štrukturálnom reze. To zahŕňa odstránenie krížiacich sa konárov, ako už bolo spomenuté vyššie. No konáre môžete odstrániť aj z estetického hľadiska.

7. Očistite náradie

Nikdy neviete, kedy na rastline narazíte na chorobu, takže je nevyhnutné, aby ste si nástroje po orezávaní vždy vyčistili. Skúste na to použiť domáci dezinfekčný roztok. Roztok môžete pripraviť zmiešaním alkoholu alebo domáceho bielidla s vodou. Pomocou handry utrite všetky čepele a nechajte ich vyschnúť na vzduchu.