Dážďovky užitočnými pomocníkmi v záhrade. Ich exkrementy balzamom pre pôdu

dážďovka zdroj: pixabay.com

Dážďovky majú väčší význam, ako ste si možno mysleli. Pre pôdu sú doslova nenahraditeľné. Čím viac ich máte v záhrade, tým lepšie pre vás.

Ich pomenovanie vyplýva zo slova dážď. Na povrch vyliezajú práve po daždi, pretože voda dočasne vytlačí vzduch z pôdy a pre jeho nedostatok vychádzajú na zemský povrch.

Dážďovky a ich užitočnosť poznal už aj Darwin

Už Charles Darwin sa zaoberal užitočnosťou dážďoviek na pôdne procesy. Majú obrovský význam pri transformácii organických látok. Pôdne živočíchy sa musia postarať o spracovanie pevných zvyškov rastlín v pôde. Pomocou enzýmov ich spracujú do jednoduchších organických zlúčenín.

Nezastupiteľné miesto v spomínanom procese majú práve dážďovky.

Preč s chémiou! 3 skvelé tipy na prírodné hnojenie

Sú mimoriadne efektívne, pretože za krátky časový úsek sú schopné skonzumovať veľké množstvo rastlinných zvyškov. Zaujímavosťou je, že ročne sú schopné vyprodukovať až 1,5 kilogramu exkrementov, ktoré sú pre pôdu doslova balzamom. Sú bohaté na koloidný humus a vápnik či dusík.

Okrem toho dážďovky pomáhajú prekyprovať pôdu, vďaka čomu zvyšujú pórovitosť pôdy.

trus dážďoviek
zdroj: pixabay.com

Nebezpečenstvo

Čo dážďovkám neprospieva je veľmi kyslé pôdne prostredie, vyššie teploty a vysušovanie pôdy. Ich najväčším nepriateľom je krt, ktorý ich dokáže skonzumovať dokonca viac, ako sám váži!

Aj preto najviac krtincov nájdete tam, kde je vlhká pôda a najviac dážďoviek. Ich rozmnožovací potenciál je ale obrovský a preto nie je ľahké vyhubiť ich. Dokážu to však masívne dávky chemikálií či pálené vápno.

Dážďovky hrajú tiež kľúčovú rolu pri vermikompostovaní.