Denník pestovateľa: Poznajte jeho klady a zápory, II. časť

denník pestovateľa a jeho nevýhody Zdroj foto: Pixabay

Denník pestovateľa má okrem výhod aj zopár chybičiek. O jeho kladoch sme si hovorili v minulom článku. Treba však poznať i jeho zápory.

Denník pestovateľa je skvelým pomocníkom, ale môže mať aj nevýhody. Najlepšou možnosťou pre záhradkára je však vytvoriť si denník a rozložiť si práce v záhrade na 12 mesiacov. Každý mesiac je niečím zaujímavý a pre záhradu jedinečný. V čom spočíva čaro každého mesiaca, je tajomstvo nejedného záhradkára.

denník záhradkára a jeho výhody
Zdroj foto: Pixabay

Všetci pestovatelia obľubujú na záhrade iné časové pásmo. Niektorí svoju priazeň prikláňajú k jari a prvým slnečným lúčom tepla, kedy miestami veje ešte chladný vánok. Iní zbožňujú horúce mesiace a vysedávať pri pohári vínka do neskorej noci na terase, pričom sa vzduchom nesú kvetnaté vône rastlín. A nakoniec tu máme jeseň s jej pestrou škálou farieb a chladnú zimu s cencúľmi na stromoch, snehuliakmi, vtákmi kŕmiacimi sa z vtáčích búdok a zmrznutými jazierkami.

Denník záhradkára: Zistite, prečo sa ho oplatí mať ,I. časť

Prečo si vytvoriť denník záhradkára – nevýhody

Voľný čas

Nevýhodou denníka záhradkára je, že vám zaberie voľný čas. Je potrebné, aby ste si minimálne raz sa mesiac sadli k zápisníku a spísali potrebné ciele, čo bolo na záhrade urobené a čo ešte nie. Ak neobľubujete zdĺhavé vypisovanie, ale volíte radšej prax v záhrade, môžete začať tým, že spojíte relax s užitočným. Ak sa posadíte do záhrady ku dobrej káve alebo podvečer k chladenému pivku či vínu, skúste si načrtnúť pár bodov alebo ich minimálne nakresliť. Ak sa vám to nepodarí, aspoň vás na druhý deň pobaví, čo ste napísali.

výhody a neýhody denníka pestovateľa
Zdroj foto: Pixabay

Odhalené tajomstvo

Niektorí ľudia majú v povahe sa podeliť o svoje vytvorené diela, iní si ich radi vychutnávajú v súkromí. Rovnako je to aj so záhradou. Pomocou denníka si záhradkár môže vytvoriť záhradu podľa svojich predstáv. Ak je však človekom, ktorý neobľubuje pozornosť a denník by sa dostal do rúk tomu nesprávnemu, napríklad zlomyseľnému susedovi, mohli by z neho uniknúť tajomstvá vlastníka o dobrých typoch.