Jar vo vašom dome? Takto vaše cibuľky zakvitnú

ako mať doma jar Zdroj foto: Pixabay

Chcete už teraz jar vo vašom dome? Prezradíme vám spôsoby, vďaka ktorým sa vám to podarí.

Niektoré cibuľky skorých jarných kvetov je možné urýchliť, aby zakvitli už teraz v interiéri. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste vyčarili jar vo vašom dome už teraz.

Najlepšie cibuľky na pestovanie v interiéroch

Aj keď by ste teoreticky mohli použiť takmer všetky na pestovanie v interiéroch, niektoré budú náročnejšie ako iné. Tu sú príklady cibuliek, ktorých kvitnutie sa dá ľahko urýchliť v interiéroch a vytvoriť nádherné jarné kvety, ktoré rozžiaria váš domov.

  • Krokus
  • Amarylka
  • Kosatec
  • Hyacint
  • Modrica
  • Narcis
  • Tulipán

Ako oklamať vaše cibuľky

Rýchlenie cibuľovín a iných rastlín je spôsob, ako ich prinútiť, aby si mysleli, že je čas kvitnúť skôr, ako v skutočnosti kvitnúť majú. Aby ste to dosiahli, musíte cibuľky „oklamať“, že prežili obdobie vegetačného pokoja.

Cibuľoviny totiž prirodzene prechádzajú obdobím, kedy počas zimy klesajú teploty a na jar, keď je pôda dostatočne zohriata slnkom, cibuľovina vie, že je čas vyklíčiť a zakvitnúť. Rýchlenie je teda proces, ktorým sa snažíme navodiť toto obdobie a naplánovať kvitnutie práve na čas, ktorý chceme.

Aby ste to dosiahli, musíte napodobniť prirodzený životný cyklus cibule tak, že ju asi 8 – 15 týždňov ochladíte na 2 – 7 °C. Tak vznikne umelá zima.

Cibuľky môžete chladiť na chladnom a tmavom mieste, ako je pivnica alebo nevykurovaná garáž. Cibuľoviny môžete tiež vložiť do hnedého papierového vrecka v chladničke, pokiaľ im dáte vlastnú zásuvku mimo ovocia a zeleniny, z ktorých sa uvoľňuje etylénový plyn.

Ak na to nemáte čas, môžete si kúpiť cibule, ktoré sú určené na rýchlenie a tento proces vegetačného obdobia majú už za sebou.

Ako vypestovať aubrietu

Umiestnenie cibuľovín do kvetináča

Akonáhle cibule prešli chladným obdobím, môžete ich zasadiť do interiéru a prechod z chladu na teplo im dá signál, že je čas rásť a kvitnúť.

Ak sa rozhodnete použiť vázu alebo inú hlbokú nádobu, naplňte ju malými kamienkami alebo guľkami. Vložte cibuľku do okruhliakov alebo guľôčok tak, aby bol koniec jej špičky smerom hore. Asi polovica cibule by mala byť zakrytá, zatiaľ čo horná polovica zostáva odkrytá. Pridajte do nádoby toľko vody, aby bola spodná štvrtina cibule ponorená, ale zvyšok je nad vodou.

Ak používate klasický terakotový kvetináč, na dno pridajte niekoľko kamienkov a potom substrát. Cibuľoviny zasaďte do pôdy (opäť špicatou stranou hore) a navrch pridajte ešte trochu pôdy, aby boli  zakryté. Dôkladne zalejte. Pôdu často kontrolujte a udržujte vlhkú častou zálievkou.