Krásna amarylka: Ako ju pestovať, aby kvitla počas zimy

amarylka Zdroj foto: Pixabay

Viete, ako pestovať tento nádherný kvet? Amarylka vie svojou krásou potešiť aj počas zimy. Jej kvitnutie si môžete dokonca naplánovať.

Každé kvitnúce rastliny dodajú najmä počas zimy krásu do našich príbytkov. Výnimkou nie je ani amarylka, ktorej kvitnutie si môžete naplánovať na obdobie, keď iné kvety nekvitnú.

Výber tej správnej cibuľky

Prvým krokom je výber správnej cibuľky pre váš domov. Okrem Holandska väčšina cibuliek pochádza z krajiny ich pôvodu – Južnej Afriky. Existuje veľa rôznych druhov amaryliek, ktoré sa dodávajú v rôznych farbách, vôňach a druhoch kvetov.

Ak chcete skutočne veľké kvety, vyberte si tie najväčšie cibuľky, ktoré nájdete – v prípade amaryliek totiž platí, že čím väčšia cibuľa, tým väčší kvet a viac púčikov na stonkách.

Z jednej cibuľky zväčša vyrastú dve stonky a na jednej stonke môžu byť dva až päť kvetov. Stonka meria 40 až 60 centimetrov, takže nejde o žiadne nízke izbové rastliny. U väčšiny odrôd má kvet amarylky priemer 25 centimetrov. Tie, ktoré sú klasifikované ako miniatúrne odrody, budú mať kvety veľké asi 12 cm. Stále slušne veľká kvetina!

Druhá stonka kvetu sa vyvinie neskôr ako prvá, to znamená, že kvitne neskôr. Všetky kvety sa neotvoria súčasne, takže budete mať pomerne dlhé obdobie kvitnutia.

Ak nemôžete cibuľky vysadiť hneď po zakúpení, uskladnite ich na tmavom a chladnom mieste (4 – 6 °C ). Skvelým miestom na ich uskladnenie je chladnička. Určite ich tam nenechávajte spolu s jablkami, pretože jablká produkujú etylénové plyny, ktoré cibuľky sterilizujú a zabránia ich kvitnutiu.

Pelargónia citrónová: Muškát, ktorý odpudí komárov

Kedy treba sadiť amarylku?

Amarylku môžete vysadiť kedykoľvek medzi októbrom a aprílom a kvitne o šesť až desať týždňov neskôr. Zvážte toto načasovanie, ak chcete, aby vám tento krásny kvet kvitol na zvláštnu príležitosť alebo na sviatok – čiže sadiť treba vopred šesť až desať týždňov pred časom ideálneho kvitnutia.

Ak chcete, aby počas zimy kvitlo veľa amaryliek, jednoducho saďte každé dva týždne, počnúc októbrom alebo neskôr. Takto udržíte doma stále farby kvetov, ktoré vám vydržia až do jari.

Pokyny na výsadbu

Predtým, ako cibuľku zasadíte, namočte ju na dve až štyri hodiny do vlažnej vody. Vložte ju do kvetináča so substrátom bohatým na kompost, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Cibule amarylky by mali mať po zakúpení pomerne dlhé korene a pri výsadbe ich budete chcieť zachovať neporušené.

Cibuľu zakryte do pôdy do polovice 3/4 po jej hrdlo a pôdu jemne zatlačte. Rastlinu dobre zalejte.

Akonáhle začne stonka rásť, mali by ste začať polievať častejšie. Amarylkám vyhovuje izbová teplota, ale majú radi slnečné svetlo.