Zeleň na pracovisku: Ideálne izbové kvety do vašej kancelárie

vhodné rastliny do kancelárie Zdroj foto: Pixabay

Zeleň na pracovisku dokáže spríjemniť pracovný priestor. Túžite vyzdobiť aj vy váš stôl ideálnou kvetinou, ktorá prežije aj počas vašej neprítomnosti v práci? Toto sú vhodné tipy do kancelárie.

Zeleň na pracovisku dokáže zmierniť stres a celkovo spríjemniť atmosféru. Aké rastliny však na tento účel použiť? Poradíme vám.

Ochrana ovocia pred vtákmi – 6 najlepších rád

Ideálna zeleň na pracovisku:

Svokrin jazyk

Ide o vďačnú zeleň na pracovisku, ktorá si určite zaslúži vašu pozornosť.

 • Požiadavky na svetlo: Táto zeleň je určite univerzálna! Svokrin jazyk uprednostňuje stredné svetlo (nedávajte ho na južné ani západné okná), toleruje však aj slabé svetlo. Dbajte na to, aby ste tento kvet nevystavovali priamemu slnku, pretože listy sa pod vplyvom tepla spália. 
 • Požiadavky na vodu: Svokrin jazyk nie je náročný na zalievanie. Nepreháňajte to, pretože vaša rastlina zhnije. Pred ďalším zalievaním sa uistite, že je pôda takmer úplne suchá. Zalejte svoje svokrie jazyky každých 2-6 týždňov, v závislosti od teploty vašej kancelárie, úrovne osvetlenia a vlhkosti. Takže, ak cestujete alebo máte tendenciu zabúdať na vašu zeleň, je to pre vás jedna z vhodných kancelárskych rastlín.
 • Prečo je ideálna zeleň do kancelárie: Tieto špicaté krásky dokážu vydržať takmer všetko. Majstrovsky zvládajú suchý vzduch a môžu potešiť širokou škálou listových farieb, vzorov, tvarov a veľkostí.
Sansevieria ako ju jednoducho rozmnožiť?

Zamiokulkas

Rastlina šťastia a peňazí by tiež nemala na vašom stole chýbať.

 • Požiadavky na svetlo: Polotieň je dôležitý pre to, aby váš zamiokulkas vyzeral čo najlepšie. Často sa považuje za rastlinu, ktorá môže rásť aj bez svetla, no nie je to tak. V úplnej tme sa mu nedarí. 
 • Požiadavky na vodu: Dôkladne zalievame každé 2 až 3 týždne v lete a každé 4 až 5 týždňov v zime. Rovnako ako všetky ostatné tu uvedené rastliny upravte frekvenciu zavlažovania podľa podmienok vašej kancelárie.
 • Prečo je ideálna zeleň do kancelárie: Hlavným lákadlom rastliny zamiokulkas je nádherné lesklé lístie, ktoré upúta pozornosť!

Potosovec

Táto popínavá rastlina má tiež svoje čaro.

 • Požiadavky na svetlo: Mierne svetlo je pre potosovec ideálne miesto. Budú rasť aj v tieni, ale nebude sa im tak dariť. 
 • Požiadavky na vodu: Najlepšie je nechať pôdu takmer vyschnúť a potom znova poliať. Spravidla každých 7-10 dní v lete a každých 14 dní v zime.
 • Prečo je ideálna zeleň do kancelárie: Nevyžadujú veľa starostlivosti. 
Zeleň na pracovisku
Hoja vosková, zdroj foto: Pixabay

Voskovka

Voskovka upúta svojimi kvetmi ale aj listami. Spoznajte zásady jej pestovania.

 • Požiadavky na svetlo: Voskovka potrebuje jasné, prirodzené svetlo, aby sa jej darilo. Je fajn mať ich pri okne, ale nie na parapete na juh orientovaného okna. Chráňte ich pred horúcimi, slnečnými oknami a priamym popoludňajším slnkom.
 • Požiadavky na vodu: Voskovky sú sukulentné, to znamená, že so zálievkou opatrne. Každé 1-2 týždne v lete a každé 3 týždne v zime bude v poriadku.
 • Prečo je ideálna zeleň do kancelárie: Voskovka je zaujímavá nielen listom, ale aj vďaka svojim kvetom. Niekedy sa zvykne rozrásť, takže budete musieť mať priestor, aby sa mohla rozprestierať po stole. Je tiež nenáročná na pestovanie.