Dôležité práce v záhrade v marci: Kalendár záhradkára

Dôležité práce v záhrade v marci: Kalendár záhradkára Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám prehľadný kalendár, ktorý vám prezradí, aké dôležité práce v záhrade v marci treba urobiť. 

Marec je mesiacom prebúdzania nielen pre prírodu ale aj pre každého záhradkára. Ak ste počas zimy dali svojim záhradníckym náradím a rukaviciam pauzu, teraz je ten pravý čas vykročiť späť do záhrady. Tento článok vám poskytne prehľad o tom, aké dôležité práce v záhrade v marci čakajú na každého pestovateľa, aby sa mohol tešiť z bohatej úrody a krásnej záhrady po zvyšok roka.

Zeleninová záhrada: Príprava na úrodu

Zeleninová záhrada vyžaduje na začiatku sezóny značnú prípravu. Naštartujte svoju úrodu takto:

Pripravujeme zeleninové priesady: Ideálny čas na to, aby ste do nádob zasiali papriku, paradajky a ďalšie rastliny. Týmto krokom zaistíte, že vaša zelenina bude mať dostatok času na rast.

Presádzanie po vyklíčení: Keď vaše rastlinky vyklíčia, je dôležité ich presadiť, aby mali dostatok svetla a nerozťahovali sa.

Otužovanie priesad: Postupné otužovanie mladých rastlín je nevyhnutné pre ich adaptáciu na vonkajšie podmienky.

Výsev a výsadba: V teplejších oblastiach je možné priamo do zeme vysiať reďkovku, hrach, petržlen, mrkvu, paštrnák a špenát. Nezabudnite ani na vysádzanie cibuľových sadzačiek a jarného cesnaku.

Ako správne strihať kríky a stromy, postup krok za krokom

Ovocná záhrada: Základ úspechu

Ovocie je korunou každej záhrady a marec je kritickým mesiacom pre jeho prípravu:

Výsadba a rez: Teraz je čas na vysádzanie broskýň, marhúľ, viniča, orechov a mandlí. Nezabudnite na dokončenie zimného alebo jarného rezu ovocných drevín.

Údržba: Vyčistenie malín od poškodených výhonkov, prihnojenie jahôd a vinohradu, ako aj ošetrenie poškodených stromov sú nevyhnutné kroky pre zdravý rast.

Preštepenie: Marec je ideálnym mesiacom pre štepenie ovocných stromov, pričom začnite kôstkovinami a pokračujte jadrovinami.

Okrasná záhrada: Estetika a pohoda

Okrasná záhrada prináša príjemné momenty pokoja a krásy. Aby ste si ju mohli užívať naplno, nezabudnite na:

Príprava záhonov: Odstránenie čečiny, príprava pôdy na výsadbu a výsev kvetín, ako aj prihnojenie trávnika sú základné kroky pre krásnu záhradu.

Údržba skalky a ruží: Vyčistenie skalky a príprava ruží na sezónu sú dôležité pre ich zdravý rast a kvitnutie.

Záverečné rady

Pamätajte, že úspech vašej záhrady závisí od starostlivosti a práce, ktorú do nej vložíte práve v týchto prvých jarných mesiacoch. S nasadením a láskou k prírode môžete vytvoriť záhradu, ktorá bude nielen úrodná, ale aj esteticky pôsobivá. Nechajte sa inšpirovať prírodou a užívajte si plody svojej práce!